banner333

Başörtüsü iğnesi yüzünden sınavı iptal edilmişti! Karar açıklandı

Kamu Denetçiliği Kurumu (KDK), 2017 İlkbahar Dönemi Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı'na (ALES) başörtüsü iğnesi takarak girdiği gerekçesiyle sınavı iptal edilen başvurucunun itirazını haklı buldu.

Başörtüsü iğnesi yüzünden sınavı iptal edilmişti! Karar açıklandı

KDK'dan yapılan yazılı açıklamaya göre, başvurucu ÖSYM'nin düzenlediği  ALES'e katıldı ve sınav sonucunun açıklanmasını beklerken, "metal içerikli  aksesuar" ile sınava girdiği gerekçesiyle ÖSYM Yönetim Kurulunun kararıyla  sınavının geçersiz sayıldığı kendisine iletildi.

Başvurucu, KDK'ya başvurusunda, başörtüsü iğnesinin "metal içerikli  aksesuar" olmadığını, toplu iğnenin başörtüsü kullananlar için "zorunlu" bir araç  olduğunu belirterek, sınavının geçersiz sayılmasının hukuka aykırı olduğunu iddia  etti. Başvurucu, sınav için yaptığı çalışmaların boşa gittiğini belirterek,  mağduriyetinin giderilmesi ve sınavının geçerli sayılması talebinde bulundu.

Kamera kayıtları incelendi

Şikayet konusunu inceleyen ve başvurucuyu haklı bulan KDK, adayın  sınava girdiği salonun kamera kayıtlarını inceledi.

İnceleme sonucunda başvurucunun, sınava basit başörtüsü iğnesiyle  girdiği, adayın kopya çektiğine veya sınav sonucunun objektif olarak  değerlendirilmesini engelleyecek şekilde hal ve hareketler içerisinde olmadığı,  sınav kurallarına aykırı davranış sebebiyle adayın sınavının geçersiz  sayılmasının hukuka ve hakkaniyete aykırı olduğu tespit edildi. 

KDK verdiği kararda, ÖSYM'nin yasaklı objelere ilişkin kriterleri ve  yaptırımları gözden geçirerek kılavuz hazırlanması, yasaklı veya yasaklı olmayan  objelerin resimlerine yer verilecek görseller ile sınav görevlilerine  bilgilendirme yapılması, verilecek kararlarda salonda bulunan kamera kayıtlarının  tutanaklara ek olarak karar aşamasında daha etkili kullanılması gibi tedbirlerin  alınmasını önerdi.

KDK, başvuranın 2017 ALES İlkbahar Dönemi Sınavı'na ilişkin puanının  hesaplanarak, sınavın geçerli sayılıp mağduriyetin giderilmesi, yasaklı objelere  ilişkin kriterlerin ve yaptırımların tekrar gözden geçirilmesi, kriterlerin  uygulanmasını sağlayacak tedbirlerin alınması yönünde ÖSYM Başkanlığına karar  gönderdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner321

banner322

banner326

banner327