Başsavcılık’tan ‘operasyon’ Açıklaması

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, dün yapılan operasyona ilişkin yaşanan yetki tartışmaları ile ilgili açıklama yaptı. Açıklamada, sahtecilik ve dinlemelerin İstanbul’da yapıldığı, bu nedenle konunun İstanbul’daki savcılığın...

Başsavcılık’tan ‘operasyon’ Açıklaması
İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, dün yapılan operasyona ilişkin yaşanan yetki tartışmaları ile ilgili açıklama yaptı. Açıklamada, sahtecilik ve dinlemelerin İstanbul’da yapıldığı, bu nedenle konunun İstanbul’daki savcılığın yetkisi altında olduğu belirtildi.
İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, paralel yaptı iddialarına ilişkin dün yapılan operasyonla ilgili açıklama yaptı. Yapılan yazılı açıklamada “Emniyet Genel Müdürlüğü müfettişlerinin Edirne ve Tekirdağ Emniyet Müdürlüğü İstihbarat Şubesi görevlilerinin 2008-2014 yılları arasında çok sayıda kişinin sahte kimlik ve kişisel bilgilerin değişik zaman dilimlerinde özel amaçlı dinlenip konuşmalarının kayda alındığı yönünde 20.03.2014 tarihli suç ihbarı üzerine Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında içlerinde emniyet personeli, milletvekili, cumhuriyet savcısı, basın mensubu, siyasetçi, üst düzey bürokrat olan çok sayıda kişinin sahte belgeler ile ilgisi olmadıkları, yasadışı örgüt üyesi oldukları gerekçesi ile İstanbul CMK 250 maddesi ile yetkili mahkemelerden alınan kararlar ile dinlendikleri bu işlemin tamamen özel amaçlı yapıldığı devletin güvenliği ile ilgisi olmadığı anlaşılması üzerine suç tarihlerinde Tekirdağ Emniyet Müdürlüğü istihbarat Şubesi eski çalışanları 13 şüpheli ile Edirne Emniyet Müdürlüğü İstihbarat Şubesi eski çalışanları 4 şüpheli hakkında 11.11.2014 tarihlerinde yakalama emri verilmiştir. Şüphelilerden 15’i yakalanmış bir şüpheli ise kendisi teslim olmuştur” denildi.
“SAHTECİLİK VE DİNLEME EYLEMİ İSTANBUL’DA GERÇEKLEŞTİRİLDİ”
Yapılan açıklamada operasyon ile ilgili yaşanan yetki tartışmalarına ilişkin, “Yapılmakta olan soruşturma ile ilgili olarak bir kısım medyada söz konusu soruşturmanın yetkisiz Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturulması soruşturulduğu iddiası ile soruşturmayı yürüten Cumhuriyet Savcısı ve ilgisi olmadığı halde Sulh Ceza Hakimliği’ne asılsız ithamlarda bulunulmuştur. Edirne ve Tekirdağ Emniyet İstihbarat Şube birimlerinin 28.08.2008 tarihli Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Dairesi Başkanlığı genel tamimine göre koordinatör olarak görevlendirilen İstanbul İstihbarat Şube aracılığı ile soruşturmaya konu itibari ile sahte belgelere dayanan 2559 sayılı yasa kapsamında önleme dinlemesi yetkili İstanbul CMK 250 madde ile yetkili hakimliğe yaptıkları bu mahkemelerden alınan içeriği itibariyle sahte olan kararlara dayanarak dinleme yaptıkları dolayısı ile sahtecilik eyleminin İstanbul’da gerçekleştiği İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yetkisiz olduğu konusundaki birtakım hukukçu ve medya yazarları tarafından yapılan açıklamaların gerçeği yansıtmadığı hususu duyurulur” ifadelerine yer verildi.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner321

banner324

banner325

banner326

banner327