BEYŞEHİR GÖLÜ ADALARI KİTAP HALİNE DÖNÜŞTÜ

Türkiye’nin en büyük tatlı su gölü olan Beyşehir Gölü Milli Parkı içerisinde yer alan adalar, ilk kez kitap haline dönüştürüldü.Beyşehir Belediyesi, Selçuk Üniversitesi (SÜ) Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Doç....

BEYŞEHİR GÖLÜ ADALARI KİTAP HALİNE DÖNÜŞTÜ
Türkiye’nin en büyük tatlı su gölü olan Beyşehir Gölü Milli Parkı içerisinde yer alan adalar, ilk kez kitap haline dönüştürüldü.
Beyşehir Belediyesi, Selçuk Üniversitesi (SÜ) Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hüseyin Muşmal ve yüksek lisans öğrencisi Araştırma Görevlisi Berna Korucu Üçüncü tarafından 2 yıl yürütülen bir araştırmanın ardından bir tez çalışması olarak kaleme alınan “Tarihi süreçte Beyşehir Gölü ve Adalarında Hayat” isimli kitabın baskısı tamamlandı. Üç yıllık bir çalışma sonunda ortaya çıkarılan Beyşehir Gölü’ndeki adalara ait bilgilerin yer aldığı kitap 176 sayfadan oluşuyor.
Beyşehir Belediyesi tarafından kültür hizmeti olarak bastırılan kitapta göl bünyesinde yer alan adalar görselleriyle birlikte tanıtılıyor. Kitapta, Beyşehir Gölü, göldeki başlıca adalar ve genel özellikleri, adalarda Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerindeki nüfus ve iskan durumu, Rus Kazakları’nın, Çeçenler’in Beyşehir ve adalara yerleşimi, 20.yüzyıl yerleşimleri, sosyo-ekonomik faaliyetler, balıkçılık, kayıkçılık, taşımacılık, hayvancılık, tarımsal faaliyetler, hasır dokumacılığı ve turizm gibi konular da yer alıyor.
SÜ Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hüseyin Muşmal, 5 yıldır Beyşehir Gölü ile ilgili Türkiye’deki arşiv ve kütüphanelerde ciddi araştırmalar yaptığını belirti. Doç. Dr. Muşmal, “Yaptığımız bu araştırmalar sonucunda yüksek lisans öğrencim Berna Korucu Üçüncü ile birlikte bu bilgilerin bir kısmını paylaşarak buradan güzel bir akademik araştırma yapılabileceği fikrini ortaya koydum. Nihayet benim yönetimimde adalarla ilgili yapmış olduğumuz yüksek lisans tezini tamamladık. İki yıl sonra da tekrar bir araya gelerek, bu tezin üzerine yeni şeyler koyalım, yeni araştırmalar yapalım ve bunu kitaplaştıralım, diye düşündük. Nihayetinde üç yıllık bir çalışmanın emeğinde Beyşehir Gölü’nde sosyal bilimler alanında göldeki adalarla ilgili ilk kitabı hayata geçirmiş olduk” dedi.
Beyşehir Gölü ile ilgili fen bilimleri alanında birçok çalışma olduğunu, ancak göldeki adalarda ilgili bugüne kadar yapılmış başkaca bir kitap çalışması olmadığını vurgulayan Doç. Dr. Muşmal, “Sosyal bilimler alanında Türkiye’de adalarla ilgili yapılmış öncü çalışmalardan bir tanesi, yani sadece Beyşehir Gölü değil, sosyal bilimler alanında Türkiye’de, adalarla ilgili yapılmış öncü ve ilk çalışmalardan bir tanesi olduğunu söyleyebiliriz kitabımız için” diye konuştu.
Adalardaki insan izlerinin yanı sıra bu adalarla ilgili onlarca efsanenin de farklı anlatımlarla kitabın içeriğinde yer aldığını belirten Muşmal, kitapta sadece bilgi değil, belge, fotoğraf, harita, arşiv ve resmi vesikalar da kullanıldığını vurguladı.
Muşmal, halen milli park ve arkeolojik sit statüleri altında koruma altında bulundurulan adaların bir kısmının turizme açılacak potansiyele sahip olduğunu da kaydetti.
Muşmal, kitabın baskısını yaptırarak bir kültür hizmeti olarak yayımlanmasında katkı sağlayan Beyşehir Belediye Başkanı Murat Özaltun ile Belediye Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü görevlilerine, güncel fotoğrafları ile Beyşehir Kültür ve Turizm Derneği Başkanı Mustafa Büyükkafal ve arşiv fotoğrafı desteği sağlayan mimar Sabit Kasapoğlu’na da teşekkür etti.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner321

banner326

banner327