Bin 400 yolcu denizde mahsur kaldı!

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti-Mersin Taşucu ve Lübnan Tripoli’den Taşucu seferi yapan 5 gemi, fırtına nedeniyle limana yanaşamadı. Yeni yıla toplam bin 400 yolcu denizde mahsur kalarak girdi.

Bin 400 yolcu denizde mahsur kaldı!

Perşembe günü saat 08.00’den itibaren denizde mahsur kalan bin 400 yolcudan rahatsızlanan 2’si hamile ve 37 yolcu Taşucu Liman Başkanlığı'na ait römorkörlerle tahliye edildi. Diğer yolcuların endişeli bekleyişi sürüyor.
Çarşamba günü 23.00 sıralarında Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nden ve Lübnan’ın Tripoli limanından hareket eden yük ve yolcu gemisi, saat 08.00 sıralarında Mersin’e ulaştı. İçinde çok sayıda yükün ve yaklaşık bin 400 yolcunun bulunduğu gemi, fırtına nedeniyle limana yaklaşamadı. Gemide fenalaşan hamile 2 yolcunun Sahil Güvenlik ekipleri tarafından alınarak hastaneye götürüldüğü öğrenildi. Fırtına nedeniyle toplam 5 geminin limana yaklaşamadığı bildirildi.
Lady Su, Ro-Ro Mersin, Med Star, Via Mare ve Volkan isimli gemiler fırtına nedeniyle demir alıp açıkta bekliyor. Taşucu Liman Başkanlığı mahsur yolculara yiyecek ve içecek ihtiyaçlarını römorkörler sayesinde zorlukla yapıyor. Şu ana kadar Lady Su gemisinden 2 hamile, 1 bebek ve annesi, 6 mahkum, 10 polis, 13 hasta, Ro Ro Mersin gemisinde 1 kalp hastası, 1 böbrek hastası ve 1 hasta olmak üzere toplam 37 kişinin tahliyesinin yapıldığı bildirildi.
Taşucu Seka Limanlarında kılavuz kaptanlığı yapan Seçkin Çetin yaptığı açıklamada, “Tüm gemilere 30 Aralık 2015 Çarşamba günü fırtına uyarısı yapıldı. Fırtınanın geleceği 3 gün önce belliydi. Bazı firmalar uyarılara rağmen seferlerini iptal ederken bazıları etmediler. Bu gemiler dün itibariyle limanımıza geldiğinde fırtına başlamıştı. Dün itibari rüzgar hızı 30 milin altına düşmemiştir. Bu hava şartlarında gemileri yanaştırmak mümkün değildir. Gemilerin ve yolcuların mağdur olması bizi de üzmekte ve etkilemektedir. Bir an önce gemileri limana yanaştırmayı biz de çok istiyoruz.
Taşucu Liman Başkanlığı liman personeli, kılavuz kaptanlar herkes geceden beri teyakkuza geçti. Sürekli olarak rüzgar hızını kontrol ediyoruz. Hava şartları uygun olduğu anda gemileri limana yanaştıracağız. Gemiler şu anda liman demir sahasında beklemektedirler. Bu bekleme süresinde Liman Başkanlığı gemilere her türlü destek verildi. Römorkörler gemilerdeki hasta yolcuları tahliye etti. Gemilere yiyecek ve içecek yardımı yapıldı. Bu arada Mersin Limanı'nda hava şartları uygun olmasına rağmen ve gemilere Mersin Limanı'na gitmesi önerilmesine rağmen halen ısrarla burada fırtınanın dinmesini beklemektedirler. Hava raporları yarın sabaha kadar fırtınanın devam edeceğini göstermektedir. Şu an itibariyle Liman Başkanlığı'nın talimatıyla tüm gemilerin Mersin Limanı'na sevk edilmesi istendi” dedi.  

Güncelleme Tarihi: 01 Ocak 2016, 13:10
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner324

banner325

banner327