Bir Garip Çoban Hikayesi

Didim’e bağlı Akyeniköy ve Akköy mahallelerinde yaşayan çobanlar, hazine arazilerindeki talan edilmesinden dolayı yaşadıkları sıkıntıları Didim Kaymakamı İskender Yönden’e iletti.Didim’e bağlı Akyeniköy ve Akköy mahallelerinde yaşayan...

Bir Garip Çoban Hikayesi
Didim’e bağlı Akyeniköy ve Akköy mahallelerinde yaşayan çobanlar, hazine arazilerindeki talan edilmesinden dolayı yaşadıkları sıkıntıları Didim Kaymakamı İskender Yönden’e iletti.
Didim’e bağlı Akyeniköy ve Akköy mahallelerinde yaşayan çobanlar, hazine arazilerindeki talan edilmesinden dolayı yaşadıkları sıkıntıların kamuoyunda duyulmasının ardından Aydın İli Damızlık Koyun ve Keçi Yetiştiricileri Birliği konuyla ilgili olarak Didim’deki üyelerine mesaj atarak 14 Ocak Çarşamba günü saat 11.00’de Didim Kaymakamlığında toplantı yapılacağını duyurdu. Mesajı gören birlik üyesi vatandaşlar, ziyaret saatinde kaymakamlığa geldi. Üyeler ziyaret için beklerken, birlik tarafından atılan bir diğer mesajda toplantının ertelendiği duyuruldu. Toplantının ertelendiğini duyurmasına rağmen sıkıntı yaşayan Didimli sürü sahiplerinden bazıları Didim Kaymakam İskender Yönden ile görüşmek istedi. Kaymakam Yönden, Didimli sürü sahiplerinin bu talebini geri çevirmedi.
Kaymakam Yönden, hazine arazilerini usulsüz açanlarla ilgili yargı sürecinin başladığını ve 2 kişinin Cumhuriyet Savcılığına gönderildiğini belirterek, “Burada yanlış anlama var. Hazine arazilerini tecavüz edin diye bir şey yok: Hazine arazileri devletin, dün itibariyle 2 kişi 6 ay hapis cezası aldı. Bu dikilen zeytinlerde yerlerinden sökülerek başka yerlere nakledilecek yada kişi kendisi alıp götürecek. Bu konuda ciddi salgın var. Şu ana kadar 350’ye yakın kişi tespit edildi. İnsanlar bir garip, hazine arazisi diye hücum ediyor. Ama öle yok süreç biraz yavaş işliyor ama 350 kişiden 2’si ceza yedi. Bu konudaki yargı süreci devam ediyor” dedi.
KAYMAKAM, BİRLİK PERSONELİNİ ELEŞTİRDİ
Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürüyle telefonla görüşen Kaymakam Yönden, çobanlara mera alanları konusunda yardımcı olunması ve yapılması gereken işlemlerle ilgili bilgi verilmesi için talimat verdi. Yaşanan karışıklık için Aydın İli Damızlık Koyun ve Keçi Yetiştiricileri Birliği personelini eleştiren Yönden, “Benim bu ziyaret ve toplantıdan haberim yok. Sizler randevu almadan bu kişileri çağırmışsınız. Sizler bu kişileri mesaj atıp buraya getiriyorsunuz sonra da böyle bir şey yok deyip yeniden haber veriyorsunuz. Böyle olmaz, yazık bu insanlara; sizlerin bu konuda daha dikkatli davranmanız lazım. Bizler bu konuda yasal anlamda ne gerekiyorsa yapılması noktasında adımları atıyoruz” diye konuştu.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner321

banner324

banner325

banner326

banner327