Birçok Hastalığın Çözümü Fizik Tedavide

Özel Ortadoğu Hastanesi’nden Fizyoterapist Serkan Karabayık, fizyoterapenin uygulanma alanlarının giderek arttığını bildirdi.Fizyoterapist Serkan Karabayık, yaptığı açıklamada, fizik tedavinin kas iskelet sistemleri hastalıkların tanı...

Birçok Hastalığın Çözümü Fizik Tedavide
Özel Ortadoğu Hastanesi’nden Fizyoterapist Serkan Karabayık, fizyoterapenin uygulanma alanlarının giderek arttığını bildirdi.
Fizyoterapist Serkan Karabayık, yaptığı açıklamada, fizik tedavinin kas iskelet sistemleri hastalıkların tanı ve tedavisinin, hastanın işlevsel kapasitesini artırmak amaçlı uygulanan bir tedavi yöntemi olduğunu söyledi.
Karabıyık, “Bunun yanı sıra fizik tedavi ve rehabilitasyon bu sistemlerde oluşan işlevsel bozuklukların hastanın günlük yaşamını olumsuz yönden etkilemesini önler” dedi.
Karabıyık, manuel terapi, manipılasyon- mobilizasyon, kas gevşetme, germe, traksiyon, osteopatik teknikler, refleksoloji, kinezyotaping bantlama teknikleri, Myofasial Terapi ve tetik nokta teknikleri ve ve sinir mobilizasyonları gibi özel tekniklerin kullanıldığı ve el ile uygulanan tedavi yönteminin manuel terapi olarak adlandırıldığını söylerken bu tedavilerin, kemik, sinir, kas, bağ ve eklemlerin normal haline döndürülmesinde kullanıldığını belirtti.
Karabıyık, fizik tedavi ve rehabilitasyon uyguladıkları hastalıkları ise şu şekilde açıkladı:
“Bel ve boyun fıtığı tedavisi, kol ve dirsek ağrıları, ayak, topuk ağrıları, spor yaralanmalarının rehabilitasyonu, inme sonrası yarı ve tam felç, omurilik yaralanması, kafa travması sonrası rehabilitasyon, menüsküs hasarı, cerrahi operasyon öncesi ve sonrası rehabilitasyonları, dejeneratif eklem ve kireçlenme tedavisi, kemik erimesi, romatizmal hastalıkların tedavileri, kas, tendom bağ ve sinir yaralanmaları sonrası fizik tedavi ve rehabilitasyonları, yüz felci sonrası rehabilitasyonu, donuk omuz ya da omuz eklem hareket kısıtlığı.”
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner324

banner325

banner326

banner327