Bitlis'te güvenlik güçlerine taciz ateşi

Yol kesen PKK'lılar için olay yerine giden güvenlik güçlerine uzun namlulu silahlarla taciz ateşi açıldı. Askeri zırhlı araca 102 mermi isabet etti.

Bitlis'te güvenlik güçlerine taciz ateşi
Bitlis'te geçmiş yıllarda öldürülen PKK'lıların kemiklerinin gömülmesinin ardından bölgeden ayrılmayan bir grup, yol kesip kimlik kontrolu yapmaya başladı. Bunun üzerine bölgeye giden güvenlik güçlerine güvenlik güçlerine roketatar ve uzun namlulu silahlarla taciz ateşi açıldı. Bitlik Valiliği'nden yapılan açıklamda roket ve mermilerin isabet ettiği sürüdeki 10 küçükbaş hayvanın telef olduğu ve askeri zırhlı bir araca 102 merminin isabet ettiği belirtilirken, bölgede vatanlaşların bulunması nedeniyle güvenlik güçlerinin karşılık vermediği kaydedildi.

ROKETATARLI SALDIRI

Bitlis'in Yukarıölek Köyü mezarlığına geçmiş yıllarda öldürülen PKK'lıların kemiklerinin gömülmesinin ardından dağılmayan küçük bir grup, Bitlis-Hizan karayolunun Bölükyazı-Çeltikli yol ayırımında yol kesip kimlik kontrolü yapmaya başladı. İhbar üzerine bölgeye giden güvenlik güçlerine PKK'lılar, roket atar ve uzun namlulu silahlarla taciz ateşi açtı. Vatandaşların olay yerinde olması nedeniyle güvenlik güçleri karşılık vermezken, zırhlı araçlara 102 adet merminin isabet ettiği ve 10 küçükbaş hayvanın telef olduğu belirtildi.

VALİLİK AÇIKLAMA YAPTI

Konuyla ilgili Bitlis Valiliği yazılı bir açıklama yaptı. Bitlis'in Yukarıölek Köyü mezarlığına geçmiş yıllarda öldürülen PKK'lıların kemiklerinin gömülmesinin ardından bir grubun bölgeden ayrılmadığını ve Bitlis-Hizan karayolunun Bölükyazı Çeltikli yol ayrımını kapatarak kimlik kontrolü yaptığının belirtildiği açıklamada şu bilgilere yer verildi:

SİVİL VATANDAŞARIN ARASINA GİZLENDİLER

"Defin işleminin bitmesinin ardından mezarlıktaki vatandaşların büyük bir kısmı bölgeden ayrılmış, alanda yaklaşık 20 kişilik küçük bir grup kalmıştır. Mezarlıkta bir süre bekleyen bu grup, mezarlığın 800 metre ilerisindeki Bitlis-Hizan karayolunun Bölükyazı-Çeltikli yol ayrımına doğru yürüyerek yola çıkmışlardır. Gruptakiler burada seyir halindeki araçları durdurarak, kimlik kontrolü yapmak istemişlerdir. Bölgede rutin devriye faaliyetleri yürüten kolluk kuvvetlerimiz vatandaşlardan gelen, 'seyahat özgürlüklerinin kısıtlandığı ve ulaşımlarının engellendiğine' ilişkin ihbarlar üzerine olay yerine hareket etmiştir. Zırhlı araçlardaki kolluk kuvvetlerimize, olay yerine yaklaştıkları esnada ormanlık alanda sivil vatandaşların arasına gizlenmiş oldukları tespit edilen PKK'lılarca roketatar ve uzun namlulu silahlarla ateş açılmıştır.

1 SAAT BOYUNCA ATEŞ EDİLDİ

PKK'lılarca, yol güvenliğini sağlayan kolluk kuvvetlerimize, yaklaşık bir saat boyunca roketatar ve uzun namlulu silahlarla ateş edilmiştir. Büyük bir sağduyu ile görevini yürüten güvenlik kuvvetlerimiz, ateşin geldiği alandaki sivillere zarar gelmemesi için ateşe karşılık vermemiş ve olayın başından beri sürekli megafonla uyarı yapmıştır. Olay yerinde yapılan incelemede, PKK'lılarca atılan roket mermilerinin bölgedeki bir hayvan sürüsüne isabet etmesinden dolayı, yaklaşık 10 küçükbaş hayvan telef olmuştur. Ayrıca güvenlik kuvvetlerimizce kullanılan zırhlı araçlara ise 102 mermi isabet etmiştir. Ancak araçlarda herhangi bir hasar meydana gelmemiştir. Temel insan hakkı olan seyahat özgürlüğünün engellenmesine yönelik her türlü girişime karşı güvenlik güçlerimizin aynı sağduyusu ve kararlı tutumu devam edecektir."
Güncelleme Tarihi: 09 Haziran 2014, 08:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner324

banner325

banner327