Bolu’da Kuş Gribi Tatbikatı Yapıldı

Bolu’da Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından kuş gribi tatbikatı düzenlendi. Kırha köyüne çok sayıda jandarma, ambulans ve tarım yetkilileri gidince köylü önce panikledi. Daha sonra tatbikata katılan köylüler ‘kuş gribi’...

Bolu’da Kuş Gribi Tatbikatı Yapıldı
Bolu’da Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından kuş gribi tatbikatı düzenlendi. Kırha köyüne çok sayıda jandarma, ambulans ve tarım yetkilileri gidince köylü önce panikledi. Daha sonra tatbikata katılan köylüler ‘kuş gribi’ ile mücadeleyi öğrendi.
Türkiye’nin beyaz et üretiminin büyük bir bölümünü karşılayan Bolu’da kuş gribine karşı mücadele başlatıldı. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından gerçekleştirilen kuş gribi tatbikatı kapsamında iki gün boyunca eğitim verildi. Daha sonra da tatbikata geçildi. Ankara’dan gelen heyet, Bolu İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ile Kırha Köyü’ne gitti. Uzman ekipler, köy giriş çıkışlarına “Bu köyde kuş gribi vardır” yazılı tabelalar yerleştirdi. Tatbikata katılan jandarma ekipleri de Kırha köyünün giriş ve çıkışlarını kontrol altına aldı. Köye giriş yapan araçlar özel kıyafetli ekipler tarafından ilaçlandı. Kuş gribinin yaşandığı evleri tespit eden ekipler, önce emniyet şeridi alarak ilaçlama yaptı. Daha sonra da evde yaşayan vatandaşlar ambulansa alınarak kontrolden geçirildi. Kuş gribi hastalığına yakalanan kümes hayvanları karbondioksit tankında itlaf edildi. Tatbikatı merakla izleyen köylüler, önemli bir hastalığa karşı böyle bir çalışmanın yapılmasından dolayı büyük memnuniyet duyduklarını ifade etti.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner324

banner325

banner327