Bugün Diyarbakır... Her yerde onlar vardı!

Mustafa Kemal Atatürk'ün Diyarbakır'a gelişinin 79'uncu yıl dönümü Tren Garı'nda temsili canlandırmayla kutlandı. Olağanüstü güvenlik önlemleri altında düzenlenen törende asker ve polis birlikte önlem aldı.

Bugün Diyarbakır... Her yerde onlar vardı!
Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün Diyarbakır'a gelişinin 79'uncu yıl dönümü törenlerle kutlandı. Diyarbakır Tren Garı'nda düzenlenen törene Vali Hüseyin Aksoy, 7'nci Kolordu ve Garnizon Komutanı Korgeneral Ali Sivri, Diyarbakır Büyükşehir Başkan Vekili Cumali Atilla, Cumhuriyet Başsavcısı Kamil Erkut Güre, Emniyet Müdürü Tacettin Aslan, askeri erkan ile öğrenciler katıldı. Olağanüstü güvenlik önlemlerinin alındığı törende keskin nişancı özel harekat timleri bina çatılarına ve Gar çevresine yerleşirken, törende Vali Aksoy bir konuşma yaptı. Vali Aksoy, önemli bir ticaret, kültür ve medeniyet şehri olan Diyarbakır'ın birçok devlet büyüğünü, şairi, gezgini ve farklı medeniyetlerden birçok önemli insanı misafir ettiğini belirterek, "Bu misafirlerden biri de Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'tür. 79 yıl önce bugün Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk Cumhurbaşkanı olarak Diyarbakır'a teşrif etmiş, geleceğini öğrenen halk şu anda bulunduğumuz Tren Garı'nda onu sevgi gösterileriyle karşılamıştır" dedi.
Okunan şiirlerin ardından protokol daha sonra tren istasyonun geçerek burada Mustafa Kemal Atatürk'ün Diyarbakır'a trenle gelişi temsili olarak canlandırıldı. Törende, Muharip Gaziler, Vali Hüseyin Aksoy'a Türk bayrağı takdim ederken, Vali Aksoy, bayrağı öperek aldı. Protokol daha sonra düzenlenen halk oyunları gösterisini izledikten sonra Anıt Park'taki çelenk bırakma törenine geçti. Tören Atatürk anıtına çelenk bırakılmasıyla son buldu.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner321

banner326

banner327