Bursa'da 1500 yıllık bazilikaya 'protokol' dalışı

Bursa'da İznik İlçesi'nde göl kıyısının 20 metre açığında 1.5- 2 metre derinlikte bulunan ve 1500 yıl önce Aziz Neophytos'un adına inşa edilen bazilikaya özel dalış.

Bursa'da 1500 yıllık bazilikaya 'protokol' dalışı
Bazilikaya protokol dalışına halen sualtı araştırmalarını sürdüren Uludağ Üniversitesi Fen- Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şahin de eşlik etti.

Tarihi M.Ö. 4'üncü Yüzyıl'a kadar uzanan, Bitinya, Roma, Selçuklu ve Osmanlı uygarlıklarına ev sahipliği yapan İznik'te, geçen ocak ayında Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından havadan yapılan fotoğraf çekimleri sırasında, ilçe ile aynı adı taşıyan gölün 20 metre açığında 1.5- 2 metre derinlikte bazilika formunda bir kilise kalıntısı ortaya çıktı.

Yapılan inceleme sonucu yapının Roma askerleri tarafından İznik Gölü kıyısında öldürülen 'Aziz Neophytos' adına yapılan kilise olduğunu belirledi. Amerika Arkeoloji Enstitüsü de bazilikanın bulunmasını 2014 yılında, 'Dünyadaki En Önemli 10 Arkeolojik Keşif' arasına aldı.Geçen ay ekiplerin ön çalışmasının ardından bazilikada, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın izniyle Bursa Büyükşehir Belediyesi ve Uludağ Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şahin başkanlığındaki 25 kişilik ekip tarafından sualtı araştırması başlatıldı.

AYAĞININ TOZUYLA BAZİLİKA'YA DALIŞ YAPTI

Geçen hafta İznik Kaymakamlığı'na atanan Ali Hamza Pehlivan, araştırmayı sürdüren Prof. Dr. Mustafa Şahin'in daveti üzerine bazilikaya Belediye Başkanı Osman Sargın ile birlikte dalış yaptı.

Pehlivan, Sargın ve Şahin üçlüsü, giydikleri dalış kıyafetleri ile bazilikaya 07.00'da indi. Ekip, bazilikaya dalabilmek için önce dalgıçlardan kısa bir eğitim aldı. Sualtında 15 dakika kalarak bazilikayı inceleyen Kaymakam Pehlivan, İznik'te göreve başlayalı bir hafta olduğunu belirterek şunları söyledi:

"İznik hakkında bilgiler almaya ve tanımaya çalışıyorum. Bize bahsedilen konuların içerisinde en önemlisinin İznik Gölünde bulunan Bazilika olduğunu öğrendim. İznik ve Türkiye için önemli bir keşif. Bu sayede ilklerin yaşanabileceği projeler söz konusu. Bunun heyecanı bizlere yansımış durumda. Bazilikadaki çalışma tamamlandığında inanıyorum ki çok önemli getirileri olacaktır. Herşeyden önce binlerce yıllık bir eser ortaya çıkarılacak. Bu da hem Türkiye'de ki vatandaşlarımıza hem de Dünya vatandaşlarına açılmış olacak. Bura da en önemli husus bu işin su altında gerçekleştirilecek olmasıdır." 

Güncelleme Tarihi: 07 Ağustos 2015, 13:02
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner324

banner325

banner327