Bursa'da çiftçiler endişeli!

Yenişehir'de çiftçiler, sonbahar yağmurlarının gecikmesi yüzünden özellikle buğday rekoltesinin düşük olmasından endişe ediyor. Yenişehir Ziraat Odası Başkanı Sadi Aktaş, "Toprağın, buğday tohumlarının kök tutmasını sağlayacak nem oranına kavuşması için yağmurlara ihtiyaç var" dedi.

Bursa'da çiftçiler endişeli!

Yenişehir'de buğday ekimi yapan çiftçiler, umutla yağış bekliyor. Yenişehir Ziraat Odası Başkanı Sadi Aktaş, kasım ayının ortalarına yaklaşmalarına karşın henüz yeterli yağış yaşanmadığını belirtti.

Aktaş, yeterli yağış olmaması nedeniyle buğday ekimi yapamadıklarını dile getirerek, "Ekim ayının ortalarında başlayan ve aralık ayına kadar süren buğday ekimleri, toprağın kuru olması yüzünden yapılamıyor. Toprağın, buğday tohumlarının kök tutmasını sağlayacak nem oranına kavuşması için yağmurlara ihtiyaç var. Beklenen yağış olmazsa bu yıl buğday verimi düşük olur. Yenişehir"de her yıl toplam 120 bin dönüm alana buğday ekiliyor. Bu arazilerin büyük bölümü yeraltı su kaynaklarından mahrum bölgelerde bulunuyor. Bu nedenle çiftçilerimiz yağmura muhtaç" dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner324

banner325

banner327