Bursa'da Hisariçi yeniden ayağa kalkıyor

Bursa’nın Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, Hisar bölgesinde kurulun onay verdiği şekilde restorasyon ve cephe sağlıklaştırma çalışmaları yürüttüklerini ve bölgeyi ayağa kaldıracaklarını söyledi. 

Bursa'da Hisariçi yeniden ayağa kalkıyor

Gündüz esnaf ve mahalle ziyaretleri gerçekleştiren Başkan Mustafa Dündar, akşamları da Osmangazi Belediyesi'nin kurduğu iftar sofralarında orucunu açıp teravih namazı kılarak, vatandaşlarla bir araya geliyor.


Osmangazi Belediyesi’nin yürüttüğü kentsel dönüşüm projeleri arasında yer alan Hisariçi bölgesinde yer alan Üftade Türbesi’nde teravih namazını kılan Başkan Dündar, cami çıkışında vatandaşlar ile bir araya gelerek sohbet etti. Vatandaşların istek ve önerilerini dinleyen Başkan Dündar, bölgede yürüttükleri Hisar İçi Kentsel Yenileme Projesi hakkında da bilgiler verdi.
Başkan Dündar, “Hisar bölgesi şu anda bizim özenle çalışmalar yürüttüğümüz bir bölge. Hisar, karar yetkisi Bursa Kültür Varlıkları Koruma Kurulunda olan bir SİT bölgesi. Dolayısıyla kurulun onay verdiği şekilde restorasyon ve cephe sağlıklaştırma çalışmaları yürüterek bölgeyi ayağa kaldırıyoruz. Vatandaşlarımızın önerilerini de dikkate alarak hazırladığımız Hisar İçi Kentsel Yenileme projesinin ilk etabı olan Oruçbey Caddesi Cephe Sağlıklaştırma Projesi’ni yakında ihaleye çıkacağız. Burada zemin kaplama ve cephe sağlıklaştırma çalışmaları yürüteceğiz. Tescilli eserleri restore ediyoruz. Böylece, bölgedeki tarihi kimlik ortaya çıkmış olacak. Bu cadde ile birlikte çalışmaları diğer caddelere de taşıyacağız. Bunlar uzun soluklu işler” dedi.
Belediyenin dışında bölgede özel sektöründe çalışmalarının bulunduğunu ifade eden Başkan Dündar, “Bir diğer çalışmamız olan Hisar Arkeopark Projesi ile de, bölgedeki kazı çalışmalarımız sürüyor. Her iki projemiz tamamlandığında bu tarihi bölge, Bursa’nın turizm yönünden çekim merkezi olacak” diye konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER