Bursa'da 'pembe yarınlar için farkında olalım' projesi

Gürsu ilçesinde düzenlenen 'Meme Kanseri Farkındalık Programı' ile kanserde erken teşhisin önemine dikkat çekildi. Belediye Başkanı Mustafa Işık, 'Pembe yarınlar için farkında olalım' dedi.

Bursa'da 'pembe yarınlar için farkında olalım' projesi

Gürsu Belediyesi ve Gürsu İlçe Sağlık Müdürlüğü işbirliği ile gerçekleştirilen program; kanserde erken teşhis, toplumda farkındalık sağlanması ve toplum bilincinin geliştirilmesi amacıyla düzenlendi. Program kapsamında, Gürsu Belediyesi önünde, katılımcılar tarafından simgesel olarak pembe balonların uçurulması renkli görüntüler oluşturdu. Gürsu Belediye Başkanı Mustafa Işık, "İnsan sağlığı her şeyin üstünde. Bu bilincin her alanda öncelikli olması ve tüm hizmetlere temel oluşturması noktasında duyarlılık kazandırma çalışmaları da önem taşımakta. Günümüz yaşam koşullarında, insan sağlığını tehdit eden koşulların değiştirilmesi yönünde önlemler almak ve birçok sağlık sorununu oluşmadan önlemek mümkün. Bizler de yerel yöneticiler olarak, insan sağlığının korunması noktasında yükümlülüklere sahibiz. Sağlıksız beslenme başta olmak üzere, teknoloji, stres ve benzeri birçok dış etkenlerle yaygınlaşan sağlık sorunları birçok insanı tehdit etmekte. Erken tanı başta kanser olmak üzere tüm hastalıklarda çok önemli. Bu nedenle bilinçli ve duyarlı olmak hepimizin sağlığı için büyük önem taşımakta. Sağlıklı bireylerden oluşan, sağlıklı bir toplum olmamız için hepimiz üzerimize düşen sorumluluğun duyarlılığıyla hareket etmek zorundayız. Pembe yarınlar için farkında olalım" dedi.

Programda konuşan Bursa İl Sağlık Müdürü Dr. Özcan Akan da dünyada ve ülkemizde meme kanserine ilişkin istatistiki verileri sundu. Meme kanserinin erken teşhisle yüzde 98 oranında engellenebildiğini vurgulayan Akan, halkın bu konuda bilinçli olmasının çok önemli olduğunu söyledi. Akan, Bursa ve Gürsu'daki sağlık hizmetleri konusunda da bilgiler sundu ve sağlık hizmetlerine olan destekleri dolayısıyla Başkan Işık'a teşekkür etti.

Gürsu Kaymakamı Mustafa Koç ise, Gürsu İlçe Jandarma Komutanı Fatih Erdoğan ve diğer Gürsu protokol üyelerinin katıldığı programda, Gürsu'daki kanser tarama çalışmalarında özverili emekleri için aile sağlığı personeline hediyeler sunuldu. Programda kılıç kalkan ekibi de gösteri yaptı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner324

banner325

banner327