Bursa-hessen İş Birliği 5. Yılında

Almanya’nın Hessen eyaletinden Müsteşar Mark Weinmeister başkanlığında Bursa’ya gelen heyet, şehirdeki temaslarını tamamladıktan sonra Vali Münir Karaloğlu ile akşam yemeğinde buluştu.Yapılan toplantı ve işbirliği gezilerinin değerlendirildiği...

Bursa-hessen İş Birliği 5. Yılında
Almanya’nın Hessen eyaletinden Müsteşar Mark Weinmeister başkanlığında Bursa’ya gelen heyet, şehirdeki temaslarını tamamladıktan sonra Vali Münir Karaloğlu ile akşam yemeğinde buluştu.
Yapılan toplantı ve işbirliği gezilerinin değerlendirildiği yemekte konuşan Bursa Valisi Münir Karaloğlu, "Temaslarınız ümit ederim ki faydalı olmuştur. 2010 yılında imzalamış olduğumuz protokolle başlayan Hessen eyaleti ile Bursa Valiliği arasındaki münasebetler bu ziyaretle farklı bir boyuta doğru ilerliyor. Bugün imzalanan protokolün 5. yılında neler yapılacağı planlandı. Bu toplantıdan çıkan sonuçlarla inşallah bu ilişkileri geliştirmek için elimizden gelen gayreti koyacağız. Daha önce Bakan Yardımcısı Sayın Mathias Samson’un ziyaretinde kalkınma ajanslarımız arasında yine bu otelde bir işbirliği protokolü imzalamıştık. İlişkilerimizin daha iyi bir noktalara taşınacağından eminiz. Ben sayın müsteşara, değerli milletvekillerimize ve misafir heyetteki diğer arkadaşlara çok teşekkür ediyorum. Onları ilimizde ağırlamaktan mutluyum " dedi.
Müsteşar Mark Weinmeister ise, "Sayın valimize bizi kabul ettiği ve bu nazik konuşması için çok teşekkür ederim. Bu ziyaret bizim için çok verimli oldu. Bizi çok dostane ve nazik bir şekilde karşıladınız. Çalışanlarınızın yaklaşımlarına baktığımızda, Bursa ile Hessen arasındaki ilişkilerin çok daha ileri bir noktaya getirilmesi için büyük bir gayret olduğunu hissettik. Bir günde üçüncü defa bir araya geliyoruz. Bu bizim için büyük bir onur büyük bir şeref” diye konuştu.
HEYET BTSO’YU DA ZİYARET ETTİ
Almanya’nın Hessen eyaletinden gelen heyet, BTSO’yu da ziyaret etti. Alman heyet, Hessen ile Bursa arasında 2010 yılında başlayan işbirliğinin bugün güzel bir noktaya geldiğini kaydetti. Müsteşar Weinmeister, “Bursa’nın mevcut potansiyeli bizi çok etkiledi. Bursa’nın, Türkiye ekonomisinin ikinci büyük ihracatçı şehri olması da şehrin potansiyelini bir kez daha bize gösteriyor. Hessen ile Bursa arasındaki işbirliği, Türkiye ile Almanya arasındaki dostluğu da pekiştirecektir. Bursa’nın ekonomik alandaki başarısı, tüm Almanya’da dikkat çekiyor, bize ayrı bir gurur veriyor” dedi.
Weinmeister, Bursa ekonomisinin çatı kuruluşu olan BTSO’nun 16 makro projesinden övgüyle bahsetti.
BTSO Yönetim Kurulu Üyesi Cüneyt Şener ise, Frankfurt’ta düzenlenen Automechanika Fuarı’na Bursa’dan 17 firmanın katılarak stant açacağını, işbirliklerini geliştirmek için 50 firmanın da fuarı ziyaret edeceğini söyledi. Bursa’nın en önemli partnerlerinden birisinin Almanya olduğunu dile getiren Şener, Bursa’dan Almanya’ya ihracat yapan 637 firma bulunduğunu söyledi. Ekonomi Bakanlığı’nın Türkiye’de Faaliyette Bulunan Yabancı Sermayeli Firmalar Listesi’ne göre Bursa’da Almanya sermayeli 134 firmanın faaliyet gösterdiğini anlatan Şener, Almanya ile Türkiye arasındaki ilişkilerin her geçen gün geliştiğini vurguladı.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner321

banner324

banner325

banner326

banner327