Bursa şehitlerine sahip çıkıyor!

Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından Pınarbaşı Şehitliği’ndeki inşaat çalışmaları tamamlanan ‘Garnizon Şehitliği Anı ve Sunum Binası’, Çanakkale Zaferi’nin 100. yılında törenle hizmete açıldı.

Bursa şehitlerine sahip çıkıyor!

Bursa Büyükşehir Belediyesi, tarih boyunca, vatan uğruna canını feda eden şehitlerine sahip çıkıyor. Büyükşehir Belediyesi tarafından Pınarbaşı Şehitliği’ndeki inşaatı tamamlanan ‘Garnizon Şehitliği Anı ve Sunum Binası’, 18 Mart Çanakkale Zaferi’nin 100. yıldönümünde törenle hizmete açıldı. Programa katılan Bursa Valisi Münir Karaloğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe ve Bursa Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Seyfullah Saldık, açılış töreni öncesinde şehitlikte, şehitlerin mezarlarına kırmızı karanfil koydu, şehit yakınlarının acılarını paylaştı. Duygusal anların yaşandığı programda, şehitler için dualar edildi.

“Büyük kahramanlığın yıldönümü…”
Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, ‘18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitler Günü’nün önemine değindiği konuşmasında, Çanakkale Savaşı’nın, dünya tarihinin akışını etkileyen, ülkelerin güç dengelerini değiştiren, Türk Milleti’nin belirleyici ve yönlendirici gücünü gözler önüne seren bir savaş olduğunu belirtti. Kurtuluş savaşı meşalesini ateşleyen savaşın Türk Milleti’nin bağımsızlık ve hürriyet kararlılığının sembolü olduğuna işaret eden Başkan Altepe, “Bugün çok anlamlı bir gün yaşıyoruz, bugün büyük kahramanlığın yıldönümü. Dünya tarihine geçen değerlerimize sahip çıkıyoruz. Çanakkale’de 100 yıl önce ecdadımız, tüm dünyaya sadece savaş ve strateji dersi değil insanlık dersi de verdi. Çanakkale’nin her cephesinde ayrı bir destan yazıldı. Çanakkale’de en çok şehidi veren kent de Bursa’ydı, Çanakkale’de yitirdiğimiz 117 şehidimiz Pınarbaşı’nda yatıyor. Vatanımızı bizlere emanet eden ve bu topraklar uğruna kanları akan şehitlerimize vefa borcumuz var” diye konuştu.

“Şehitlerimize sahip çıkıyoruz”
Başkan Altepe, Bursa’nın şehitlerine sahip çıktığını hatırlatarak, canları pahasına vatanı koruyan şehit ve gazileri minnetle anarak, “Pınarbaşı Garnizon Şehitliği Anı ve Sunum Binası, Büyükşehir Belediyesi tarafından yıkılarak yenilendi. 110 metrekarelik alanda bulunan bina, şehitliği ziyaret eden vatandaşlarımıza şehitlerle ilgili bilgilere ulaşma imkanı veriyor” dedi.
Başkan Altepe, Bursa Büyükşehir Belediyesi olarak Çanakkale’de Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün fotoğrafının bulunduğu ‘Bursa Şehitliği’nin ise 24 Nisan’da ziyarete açılacağını sözlerine ekledi.

“Çocuklarımıza tarih şuuru kazandıralım”

Bursa Valisi Münir Karaloğlu da 18 Mart Çanakkale Zaferi’nin önemine değindiği konuşmasında, “Anadolu’da hala Türk milleti varsa bunun temelleri Çanakkale’de atıldı. Bugün Bursa’da, şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyoruz. Önce Hamitler sonra da Pınarbaşı şehitliklerimizi ziyaret ettik. Bursa’daki şehitlikler bakımlı. Şehitlerimizin değeri malum, asıl bizlerin bu şehitliklerin değerini bilmemiz, gelecek nesillere vatanı uğruna kanlarını döken şehitlerimizin değerini benimsetmemiz, tarih şuurunu çocuklarımıza verebilmemiz gerekiyor” şeklinde konuştu.
Vali Karaloğlu, yenilenen anı ve sunum binasından dolayı da Başkan Altepe’ye teşekkür etti. Konuşmaların ardından Vali Karaloğlu ve Başkan Altepe, ‘Garnizon Şehitliği Anı ve Sunum Binası’nın açılış kurdelesini keserek, binanın içini gezdi. Proje kapsamında Garnizon Komutanlığı’nın talebiyle yenilenen binanın çelik çatı, çatı kaplama mekanik ve elektrik tesisatının yanında çevre duvarları ve çevre düzenlemesi yapıldı, şehitlerin fotoğraflarının çerçeve ve camları yenilendi. AK Parti Bursa İl Başkanı Cemalettin Torun ve Büyükşehir Belediyesi bürokratları ile gaziler ve şehit yakınları da törene katıldı.

Güncelleme Tarihi: 18 Mart 2015, 16:38
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner324

banner325

banner327