Bursa'da üretilen kaftan Guinness'e aday

Bursa'da girişimci Vildan Yolcu tarafından tasarlanan, bir tekstil firmasının bünyesinde hazırlanan 'Osmanlı Nilüfer Hatun' adlı kaftanın Guinness Rekorlar Kitabı'na adaylığı başvuru yapıldı. 62 bin 23 adet beyaz inci bulunan ve 35 bin liraya mal olan kaftan, Bursa Kent Müzesi'ne hediye edilecek.

Bursa'da üretilen kaftan Guinness'e aday

Bursa'da girişimci Vildan Yolu tarafından tasarlanan ve üretilen 'Osmanlı Nilüfer Hatun' adlı kaftan, Guinness Rekorlar Kitabına aday oldu. Kaftanın lansmanı, Tophane Saltanat Kapı'da halka açık düzenlenen etkinlikle yapıldı.Tanıtıma, Bursa Büyükşehir Belediyesi Başkan Yardımcısı Abdullah Karadağ ve çok sayıda Bursalı katıldı.

Bursa Mehter Takımının gösterisiyle başlayan tanıtımda, 62 bin 23 adet inciden oluşan, 7 kişilik ekipler hazırlanan ve 35 bin lira malolan kaftanı, manken Sibel Kara sundu. Bursalılar, büyük alkış ve beğeni toplayan kaftanla fotoğraf çektirdi.

Kaftanın tasarımcısı Vildan Yolcu, Osmanlı Nilüfer Hatun Kaftanı'nın mor kadife kumaştan üretildiğini belirterek, "Desenli ve nakışlı kaftan üzerinde tam olarak 62 bin 23 adet beyaz inciyi taşıyor. İnciler kaftanın fesine, kolye, kemer, kollar ve apoletleri ile kadife kumaş üzerine özel olarak işlendi. Kaftan üzerindeki desen ve nakışlara da 5 bin adet mor kristal taş işlendi. Projeye 17 Kasım 2016 tarihinde başladık ve eserimiz 16 Mayıs 2017 tarihinde tamamlandı. Çok yoğun ancak keyifli bir çalışma dönemi geçirdik. 7 kişilik ekibimizle titizlikle çalıştığımız projenin maliyeti de toplam 35 bin lira. Gururlu ve mutluyuz. Dünya rekoruna ve Guiness Rekorlar Kitabı'na aday olduk. Kaftanımızı Bursa Büyükşehir Belediyesi Kent Müzesi'ne hediye edeceğiz" diye konuştu.

Yolcu, Guinness Rekorlar Kitabı ile ilgili resmi prosedürlerin önümüzdeki günlerde başlatılacağını sözlerine ekledi.

Güncelleme Tarihi: 26 Mayıs 2017, 14:14
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER