Bursa'da engellilerin istihdamında bir ilk!

Büyükşehir Belediyesi’nin desteğiyle Türkiye’de ilk kez Bursa’da açılan korumalı iş yerinde eğitim gören 8 engelli vatandaş, sertifikalarını törenle aldı.

Bursa'da engellilerin istihdamında bir ilk!

Merinos Gölpark Sosyal Tesisleri’nde yapılan ve Otizmli Çocukları Destekleme Derneği Başkanı Saadet Türkmen’in ev sahibi olduğu sertifika törenine; Büyükşehir Belediye başkanvekilleri Abdülkadir Karlık ile Şükrü Köse, İŞKUR İl Müdürü Kasım Tilki, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı İl Müdürü Şevket Barca, belediye bürokratları ve davetliler katıldı.

Karlık’tan engellilere kutlama
Tören başlangıcında konuşma yapan ve Büyükşehir Belediyesi’nin engellilere yönelik yaklaşımını anlatan Büyükşehir Belediye Başkanvekili Abdülkadir Karlık, Türkiye’de bir ilki gerçekleştiren Otizmli Çocuklar Derneği’nin engelleri üreterek aşmayı hedefleyen korumalı iş yeri projesinin engellilerin sosyal hayata tutunmalarında önemli rol üstleneceğini söyledi. Alınan sertifika nedeniyle engellileri kutlayan Başkanvekili Karlık, Büyükşehir Belediyesi olarak engellilerin üreten ve bağımsız yaşayabilen bireyler haline gelmesi için engellilerin korumalı iş yerleri ile desteklenmesi modelini desteklediklerini belirtti. Başkanvekili Karlık, “Bu kapsamda engellilere hizmet götüren kamu, özel sektör ve gönüllü sivil toplum örgütlerinin güçlendirilmesine ve koordinasyon içinde ortak çalışmalar yapılmasına önem vermekteyiz. Fiziki engeller bir şekilde çözüme kavuşturulabilir ancak gönüllerdeki engelleri kaldırmak çok zordur. Bizler zora talibiz. Bizler gönüllerdeki engelleri kaldırmaya, engelli kardeşlerimizin gönlüne girmeye talibiz” dedi.

Sanayicilere çağrı
Otizmli Çocuklar Derneği Başkanı Saadet Türkmen ise, Büyükşehir Belediyesi, İŞKUR, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın desteğiyle 1 Ağustos 2014 tarihinde Bursa’da korumalı iş yeri açtıklarını hatırlattı. Korumalı iş yeri açıldıktan sonra 8 engelliye burada 1 ay süren eğitim verdiklerini ve eğitim alan engellilerin 1 yıldır İŞKUR tarafından istihdam edildiğini vurgulayan Türkmen, “Burada tekstilcilerin ütü ve paketleme işlerini yaptırmaya başladık fakat İŞKUR’un verdiği istihdam desteği ağustos 2015 sonu itibariyle bitecek. Bundan sonra gelirler ve giderler derneğimizin uhdesine geçecek. Ayakta kalmak ve daha çok eğitimle daha çok engelliyi istihdam edebilmek için sanayicilerimizin desteğine ihtiyacımız var. Bunu buradan duyuruyorum” diye konuştu.

Törende, İŞKUR İl Müdürü Kasım Tilki ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı İl Müdürü Şevket Barca da birer selamlama konuşması yaptı.
Konuşmaların ardından korumalı iş yerinde eğitim gören ve yapılan sınavlarda başarılı olan engelliler, sertifikalarını Büyükşehir Belediye başkanvekilleri Abdülkadir Karlık ve Şükrü Köse ile protokol üyelerinin elinden aldı.


Güncelleme Tarihi: 18 Mart 2015, 17:47
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner324

banner325

banner327