Bursagaz satıldı

Azerbaycan'ın milli petrol şirketi SOCAR, Türkiye'deki yatırımlarına hız kesmeden devam ediyor. SOCAR; rafineri, petrokimya, petrol ve boru hattının ardından şehiriçi gaz dağıtım işine de giriyor. Şirket, Alman EWE'den Bursa ve Kayseri doğalgaz dağıtım şirketlerini satın aldı.

Bursagaz satıldı

Türkiye'nin en büyük doğrudan dış yatırımcısı SOCAR, Alman enerji şirketi EWE AG'nin Türkiye operasyonlarını yürüten EWE Turkey Holding'i ve grup şirketlerini satın aldı.

12 yıldır Türkiye'ye doğal gaz getiren ve Türkiye ile Azerbaycan'ın büyük projesi Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı (TANAP) ortaklığıyla Türkiye'de doğal gaz iletimi yapan SOCAR, EWE Turkey'in satın alınmasından sonra doğal gaz dağıtımında da faaliyet gösterecek. Satın alma işlemi, Rekabet Kurumu, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) ve Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu'nun (BTK) onaylarının ardından sonuçlanacak. Doğal gaz dağıtımının Türkiye'deki yatırım zincirini tamamlayacak önemli halkalardan biri olduğunu dile getiren SOCAR Başkanı Rövnag Abdullayev, "Azerbaycan'ın global markası olan SOCAR, 2013 yılından bu yana Türkiye pazarına yıllık 1,2 milyar metreküp doğalgazın toptan satışını gerçekleştiriyor. TANAP projemizle, Azerbaycan'dan gelen doğal gazın iletimini de sağlıyoruz. EWE Turkey'in satın alınmasıyla Türkiye'de doğal gazın üretim-iletim-dağıtım zincirinin tüm halkalarını tamamlayan, ticari açıdan oldukça önemli, stratejik bir adım atmış oluyoruz. Bu adımla yaratılacak sinerji, Türkiye ve Azerbaycan ekonomisine ilave değer kazandıracak. Önümüzdeki dönemde pazardaki diğer fırsatları değerlendirmeye devam edeceğiz" diye konuştu.

4. BÜYÜK TEDARİKÇİ

Türkiye pazarındaki faaliyetlerine 2007 yılında başlayan EWE Turkey Holding, enerji, doğal gaz dağıtımı ve telekomünikasyon alanlarında BURSAGAZ, Kayserigaz, Enervis, EWE Enerji ve Millenicom ile faaliyet gösteriyordu. BURSAGAZ ve Kayserigaz ile Türkiye'nin dördüncü büyük doğalgaz tedarikçisi olan EWE Turkey Holding, 2017 yıl sonu itibarıyla yaklaşık 2.4 milyar TL'lik konsolide ciroya ulaşmıştı.

Güncelleme Tarihi: 31 Ocak 2019, 09:31
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner324

banner325

banner327