Bursa'ya değer katacak proje! Dündar Soğanlı Projesi’ni anlattı

Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, Soğanlı Kentsel Dönüşüm Projesinin yalnızca bölgeye değil, tüm Bursa’ya değer katacak örnek bir proje olacağını, uygulamadan kimsenin mağdur edilmeyeceğini söyledi.

Bursa'ya değer katacak proje! Dündar Soğanlı Projesi’ni anlattı
Her hafta farklı bir mahallede Cuma namazını kılıp, sonrasında vatandaşlarla bir araya gelerek onlarla sohbet eden, istek ve şikayetlerini dinleyen Başkan Dündar’ın bu haftaki adresi, Çiftehavuzlar mahallesi oldu. Soğanlı kentsel Dönüşüm uygulama alanının karşısında bulunan Meşeli Camiinde kıldığı Cuma namazı sonrası vatandaşlarla sohbet eden Başkan Mustafa Dündar, Soğanlı Kentsel Dönüşüm Projesi ile ilgili kendisine yöneltilen soruları cevaplayıp, vatandaşlara proje hakkında bilgi verdi.

Osmangazi Belediyesi’nin, kentsel dönüşüm konusunda kurumsal tecrübeye sahip bir belediye olduğunu ifade eden Başkan Mustafa Dündar, “Soğanlı Kentsel Dönüşüm Projesi, yalnızca Osmangazi ve bu bölgeye değil, Bursa’ya değer katacak örnek bir proje. Nüfus ve bina yoğunluğu bakımından son derece dengeli hazırlanan ve bölgede bu yönüyle bir artışa yol açmayacak proje, aynı zamanda zemin artı 5 kat olarak planlanan konutları, sosyal donatı alanları ve yeşil alanları ile örnek bir çalışma. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından da onaylanan projemiz için son hazırlıklarımızı da tamamladık. Kısa süre içerisinde temelini atacağız” dedi.

İki etap şeklinde uygulanacak projenin ilk etap çalışmalarının 35 hektarlık rezerv alanında başlayacağını, ardından riskli alanda bulunan hak sahipleri ile yapılacak anlaşmalar doğrultusunda ikinci etap çalışmalarının yürütüleceğin ifade eden Dündar, isteyene birinci etap projesinden konut, isteyene parasını vererek uygulamanın hayata geçirileceğini söyledi. Vatandaşların, mağdur edilmelerine ilişkin endişelerini dile getirmeleri üzerine Başkan Dündar, “Bu proje, kimsenin mağdur edilmeyeceği, birilerinin rant sahibi yapılmayacağı, ortaya çıkacak rantın yine vatandaşlar tarafından paylaşıldığı örnek bir proje olacak. Projenin ilk etabı, 70-200 metrekare aralığında 2+1’den 4+1’e kadar seçeneğin olduğu 1.342 daire, 168 metrekare ile 580 metrekare aralığında 135 işyerinden oluşacak. İkinci etap riskli alanda ise, 213 daire ve 40 işyeri bulunacak” dedi.

Soğanlı Kentsel Dönüşüm Projesini örnek proje yapan özelliklerinin başında, uygulama alanındaki konut yoğunluğunun minimum düzeyde tutulmuş olmasının geldiğini belirten Başkan Dündar, “Son derece titiz bir çalışma sonucu hazırlanan ve bakanlık tarafından da onaylanan imar planı ve hazırlanan Kentsel Tasarım Projesine bakıldığında, yapılacak binaların toplam taban alanının planlama alanında, yüzde 15’lik bir yer kapladığını görebilirsiniz. Toplam alanın 139 bin metrekarelik bölümü konut ve ticaret alanı olarak planlanırken, 42 bin metrekare sosyal, açık ve yeşil alan, 107.000 metrekare araç, yaya bisiklet yolu ve açık otopark bulunuyor” dedi.


Güncelleme Tarihi: 20 Mart 2015, 15:19
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner324

banner325

banner327