"Burun estetiğinde aslolan doğal ve sağlıklı görünüm"

Tüm dünyada en fazla uygulanan estetik operasyonlarının başında gelen burun estetiği ile ilgili en çok merak edilen konulardan biri olan, ‘ideal burun nasıl olmalı?’ sorusuna açıklık getiren Özel Esentepe Hastanesi Kulak Burun Boğaz (KBB) Bölümü’nden Op. Dr. Önder Akdeniz, yapılan bilimsel çalışmalarla, ideal kadın burnunda 106 derecelik bir eğimin burun için optimum açı olduğunu belirterek, buna rağmen estetik operasyonlarında güzellik kaygısından önce, sağlıklı ve doğal bir görünümle kaliteli nefes akışının ön planda tutulması gerektiğini kaydetti.

"Burun estetiğinde aslolan doğal ve sağlıklı görünüm"

Özellikle son yıllarda, teknolojinin de hızla gelişmesiyle birlikte, kadın-erkek fark etmeksizin yoğun ilgi gören burun estetiği operasyonları, kişilerin hayatlarında sosyal ve psikolojik olarak önemli bir rol oynuyor.

Uygulamalarında ultrasonik (Piezo) kemik şekillendirme yöntemini kullanan Özel Esentepe Hastanesi Kulak Burun Boğaz (KBB) Bölümü’nden Op. Dr. Önder Akdeniz, tüm dünyada en fazla uygulanan estetik operasyonlarının başında gelen burun estetiği ile ilgili en çok merak edilen konulardan biri olan, ‘ideal burun nasıl olmalı?’ sorusuna açıklık getirdi.

106 Derecelik Eğim, Burun İçin Optimum Açı

İnsanın yüz yapısında denge unsuru olarak öne çıkan burnun, estetik görünüm açısından da en çok dikkat edilen yer olduğunu aktaran Dr. Önder Akdeniz, yapılan bilimsel çalışmalarla, ideal kadın burnunda 106 derecelik bir eğimin burun için optimum açı olduğunu belirterek, üst dudakla burun ucunun yaptığı açının 106 derece olmasının, ‘mükemmel görünüm’ olarak nitelendirildiğini ifade etti.

Dr. Önder Akdeniz, ideal burun kavramının çok uzun süredir otoriteler tarafından tartışıldığını ve bu yönde birçok araştırmalar yapıldığını ifade ederek, son yapılan araştırmalara göre de Cambridge Düşes'i Kate Middleton ve Jessica Biel’in, ‘ideal’ olarak nitelendirilen buruna sahip olduklarını hatırlattı.

Dr. Akdeniz ayrıca, burunun 106 derece olmasının feminen bir görüntü oluşmasını sağladığına değinerek, üst dudakla burun ucunun yaptığı açının 90 dereceden az olması halinde de daha uzun görünen, maskülen bir burun ve yüz görüntüsünün oluştuğunu kaydetti.

Burun estetiği operasyonlarında, güzellik kaygısından önce sağlığın ön planda tutulması gerektiğini vurgulayan Op. Dr. Önder Akdeniz; “Burun estetiği ameliyatları tamamen kişiye özel olarak uygulanmaktadır. Çünkü her burnun doğası ve yapısı birbirinden farklıdır. Burun estetiği operasyonu yaptırmak isteyen kişilerin ilk kaygısı, genelde estetik görünüm oluyor. Ancak estetik kaygıdan önce, sağlıklı ve doğal bir burun yapısının oluşturulması ve kaliteli bir nefes akışının sağlanması çok daha önemlidir. Sağlıklı burun da kaliteli nefes akışı olan, yüz hatlarıyla uyumlu, işlevsel ve doğal bir görünüme sahip burundur. Bu noktada, yüzün doğal görünmesini sağlayacak şekilde gerçekleştirilecek burun estetiği operasyonları için cerrahın tecrübesine güvenilmesi gerekiyor” açıklamalarında bulundu.

Güncelleme Tarihi: 13 Ekim 2017, 16:07
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner321

banner322

banner326

banner327