Büyükşehir Ünye Ofisi Törenle Açıldı

Ordu Büyükşehir Belediyesi Ünye Çalışma Ofisi düzenlenen törenle hizmete girdi.Törene Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz, AK Parti İl Başkanı Hüseyin Akyol, Ünye Belediye Başkanı Av. Ahmet Çamyar, AK parti Ünye İlçe Başkanı...

Büyükşehir Ünye Ofisi Törenle Açıldı
Ordu Büyükşehir Belediyesi Ünye Çalışma Ofisi düzenlenen törenle hizmete girdi.
Törene Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz, AK Parti İl Başkanı Hüseyin Akyol, Ünye Belediye Başkanı Av. Ahmet Çamyar, AK parti Ünye İlçe Başkanı Âdem Çalık, ilçe belediye başkanları ve çok sayıda vatandaş katıldı.
“HER ÇARŞAMBA ÜNYE’DE OLACAĞIZ”
Açılış öncesi konuşma yapan Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz, “ ‘Çarşamba günleri Ünye’de olacağız’ diye seçim döneminde hatta Ünye’de ilk mitingimizi aday olarak yaptığımızda, bize oy veren Orduluların değil, Ordulu hemşerilerimizin tamamının başkanı olacağımızı söylemiştik. Haftanın bir günü Fatsa’da, bir günü de Ünye’de sabahtan akşama kadar tam gün mesaimizi geçireceğimizi söylemiştik. Yeni yapılanma sürecimizi çok hızlı bir şekilde ve yapıyı da en sıhhatli bir şekilde kurulan büyükşehirlerden bir tanesiyiz. Kuruluş sürecimizin elbette sıkıntılı dönemleri oldu. Hiçbir şey dışarıdan göründüğü gibi değil, yeniden bir yapı kuruyorsunuz, bu yapıyı kurarken de sıfırdan kuramıyorsunuz. Zira ‘600 kişi’ olarak bildirilen personel sayısının bin 815, ‘160 milyon’ denilen borcun 310 milyon lira olduğu bir belediye devraldık. Sıfırdan kurulan bir belediye olmadığımız için bu personellerin yeniden yapılanma sürecinin en kısa zamanda gerçekleşmesi gerekiyor. Seçim döneminde hatırlayın mitinglerde ana söylemlerden biri şuydu: Biz Büyükşehir Başkanlığını aldığımızda 3 bin kadroyu ‘500’ünü sizin ilçenizden, 100’ünü sizin ilçenizden alacağız’ diye söyleyen adaylar vardı. Kanun bize 3 bin kadroyu doldurma imkanı vermişken biz doğru söylemleri ve doğru uygulamaları ön planda tutan bir Büyükşehir Belediyesi olarak 3 bin kadroyu doldurmak yerine bin 815 olan kadromuzu tam 387 çalışanımızı havuza göndermek suretiyle kadro bütünlüğümüzü küçülttük. Bin 415 kadroyla şuan Ordu’nun tamamına hizmet veren bir büyükşehir haline geldik. Tam tersine kadrolarımızı şişirmedik, kadrolarımızı küçültmek suretiyle harekete geçirmiş olmuş. Sıcak asfalt ihalesini aldık, karayollarından sonra bu denli büyük bir asfalt ihalesi olan başka bir birim daha yok. 350 milyonla çıkmış olduğumuz ihaleden Türkiye’nin en büyük 29 müteahhidi başvurmak suretiyle Mayıs ayında çıktığımız ihale bu hafta başında onaylanarak resmileşti” dedi.
“ŞU ANDA GEÇİŞ DÖNEMİNİ YAŞIYORUZ”
Başkan Yılmaz şöyle konuştu: “İlimizin tamamında bu yıl özellikle suyla ilgili sıkıntı yaşayacağımızı biz söylemiştik. Bizler hiç bir zaman mazeret arkasına sığınan bir siyasetçi olmadık. Her zaman doğruları konuştuk, bu doğrular bizi İstanbul’a götürdü daha sonra da tekrar buraya getirdi. Tekrar doğruyu söyledik ‘Ordu’da bu dönem su sıkıntısı yaşayacağız’ diye ve yaşadık. Son 60 yılın en kurak ağustos ayını geçirdik. Özellikle Ordu’da, Ünye’de, Fatsa’da sorun yaşamadık. Geçen yıl yoğun bir kurak olmamasına rağmen Kumru merkezimizde ve Perşembe ilçe merkezimizde 15 gün su akmadı. Ama biz bu yıl yaptığımız müdahalelerle ve ihalelerle bu ilçelerimizle birebir ilgilendik, sorunları hallettik. Gelecek yıllardan itibaren o sorunların giderilmesi konusunda da gerekli gayreti gösteriyoruz. OSKİ ihalemiz 4.5 aylık süre içinde tam 40 milyonluk iş yaptı. Gelecek yıl itibarı ile biz şehrimizin yüzde 90’ında suyla ilgili sorun yaşamayacağız. Tamamına yönelik hizmet götürmeye çalışıyoruz. Biz bütün su ihalelerini tek tutanakta topladık. İkili bir tarife öngördük. Yüksek ilçelerimize ve sahil ilçelerimize ayrı ayrı tarife hazırladık ve suda sabit bir tarifeye geçtik. Şu anda geçiş dönemini yaşıyoruz. Bu süre içinde bazı ilçelerimizde su sayımları yapılmadı. Listelerde 2 aylık 3 aylık bir şişirme gibi bir algı oluştu. Ama şunu söylüyorum bizim 206 bin abonemiz var. Bu abonelerin yüzde 96’sının su faturası yüz liranın altında.”
“ÜNYE İÇİN STRATEJİK PLAN ÇALIŞMASI YAPTIK”
Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz konuşmasını şöyle tamamladı: “Gelelim Ünye’ye. Biz kurumsal yapının oluşmasıyla beraber yine yasanın bize talimatla buyurduğu bir stratejik plan çalışması yaptık. Bu plan çalışmasında büyükşehir belediyesi olarak Ünye ilçemizde 2016 yılı sonuna kadar projelendirip inşaat sürecini başlatacağımız üç tane yatırımımız var. Bunlardan bir tanesi 20 milyon liralık Ünye Kültür Merkezi. Bunun yerini ve sürecini Ünye Belediye Başkanımızla yaparak karar vereceğiz. Önümüzdeki yıldan itibaren fiili olarak inşaat takvim sürecini başlatacağız. Yine bayramda açıklamasını yapmıştım Ordu’da bir teleferik uygulamamız var 2008 yılında o teleferiğin fikir babası bizdik. Buradaki teleferiği de Ünye’mize 2015 yılı içerisinde kazandıracağız. Bunun Ünye için çok önemli bir turistik yatırım olacağını düşünüyoruz.”
Açılış konuşmasının ardından Ordu Büyükşehir Belediyesi Ünye Çalışma Ofisi yapılan kurdele kesimiyle hizmet sunuldu.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner321

banner326

banner327