ÇALIK: “TAŞERON KÖLELİK BİTMELİ ASGARİ ÜCRET VERGİDEN MUAF EDİLMELİDİR.”

Saadet Partisi GİK Üyesi İl Başkanı Faik Çalık, taşeron işçilik ve asgari ücretle ilgili açıklamalarda bulundu.Çalık, “Bu hükümet döneminde taşeron işçiliği denen bir statü icat edilerek emeğini ucuz satmak zorunda kalan bir emekçi...

ÇALIK: “TAŞERON KÖLELİK BİTMELİ ASGARİ ÜCRET VERGİDEN MUAF EDİLMELİDİR.”
Saadet Partisi GİK Üyesi İl Başkanı Faik Çalık, taşeron işçilik ve asgari ücretle ilgili açıklamalarda bulundu.
Çalık, “Bu hükümet döneminde taşeron işçiliği denen bir statü icat edilerek emeğini ucuz satmak zorunda kalan bir emekçi zümresi meydana getirilmiştir. Taşeron işçilerin durumlarının çok acı olduğunu söyleyerek; Taşeron işçilerinin durumlarının ne hukuken, ne de insani olarak kabul edilmesinin mümkün olamayacağını belirtti. Taşeron işçi, eşittir çağdaş köle. Ne yazık ki kamu taşeron şirketlerinde çalışan işçilerin durumu çağdaş kölelikten farklı değildir. Çünkü işveren, patron istediği zaman işe alıyor, istediği zaman atıyor, hiçbir tazminat hakkı bile tanımadan kapı önüne koyabiliyor. Çoğu kez ancak karın tokluğuna çalıştırılıyor taşeron firmalardaki işçiler, emekçiler. Patron işçiyi kâğıt üzerinde veya sözleşmesinde, iş akdinde yazılı olan işin dışında herhangi bir işte de çalıştırabiliyor. Samimiyet ilkesinden uzak, hiçbir hukuk kaidelerine uymayan bir çalıştırma biçimi ile karşı karşıyadır taşeron şirket çalışanları. Bu hukuksuzluğun mutlaka düzeltilmesi lazımdır. Taşeron İşçiler Aldıkları maaşların düşüklüğü yanında birçok sosyal haktan da mahrum bırakılan bu işçiler çalıştıkları yerlerde ikinci hatta üçüncü sınıf insan muamelesi ile karşı karşıya kalmaktadır. Bazı Kurumlarda Kamu işçisi ile birlikte çalışan bir taşeron işçisi sanki diğer işçilerin odacısı, hademesi gibi bir muamele ile karşı karşıya kalmaktadır. Birlikte aynı işi yaptığı halde kamu işçisinin üçte biri kadar maaş almasını hangi adalet anlayışı ile açıklanabilir merak ediyorum dedi . Hükümet taşeron işçiliğini modern kölelik haline getiren bu yapılanmaya bir çözüm bulmak zorundadır. Devletin hizmete ihtiyacı varsa bunu işçiyi direkt kendi bünyesine katarak sağlamalıdır.” dedi.
Çalık, “1 Ocak’tan itibaren Bakanlar Kurulu her iş kolunda hangi işlerin asıl iş, hangi işlerin yardımcı iş olduğunu ilan edecek buna göre da taşeron sistemi dizayn edilecekti. Ocak ayı bitti asıl iş, yardımcı iş belirlenemedi hala. Belirlenemediği için de sıkıntılar devam ediyor. Hükümet yasayı çıkarıyor ardından takip etmiyor. Şimdi soruyorum Bu sorunun çözülmesi için taşeron işçilerin ne yapması gerekiyor.” dedi.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner321

banner324

banner325

banner326

banner327