Camide dehşet saçan zanlıyla ilgili şok detaylar!

İsviçre'nin Zürih kentinde, "Islamisches Zentrum" camisinde 3 kişiyi yaraladıktan sonra intihar eden saldırganın 24 yaşında ve İsviçre vatandaşı olduğu ve 18 Aralık Pazar günü de yakın arkadaşlarından birini öldürdüğü bildirildi.

Camide dehşet saçan zanlıyla ilgili şok detaylar!
Zürih Suç Dairesi Şefi Christiane Lentjes Meili, AA muhabirine yaptığı  açıklamada ismi açıklanmayan saldırganın İsviçre'nin Uster şehrinde doğduğunu  belirtti.
Meili, saldırganın suç dosyasının kabarık olduğunu belirterek, "Pazar  günü de yakın arkadaşlarından birini öldürmüş, Polis kendisini her yerde  arıyordu. Camide böyle bir saldırıda bulunmasını ve bunun nedenlerini  araştırıyoruz. Onu buna iten motivasyon nedir henüz bilmiyoruz. Saldırıdan sonra  da intihar etmiş. Soruşturma çok yönlü olarak devam ediyor." dedi.
Düzenlenen basın toplantısında da Meili, bir mağazada çalışan  saldırganın evinde yapılan incelemelerde satanizmi andıran mistik fotoğraf ile  bulgulara rastlanıldığına dikkat çekti.
İsviçre basınının yoğun ilgi gösterdiği toplantıda Meili, Zürih  Üniversite Hastanesi'ne kaldırılan ve ağır yaralanan iki kişinin durumunun  stabil, diğerinin ise daha iyi olduğunu aktardı.

"Irkçı bir saldırı olduğunu düşünüyoruz"
Öte yandan, Zürih'in en büyük camilerinden ve Somalililerin ağırlıklı  olarak ibadet ettiği Şeyh Zayed İslam Merkezi İmamı Saad Subaan, saldırıyı  kınadığını ifade etti.
Subaan, kendilerinin İsviçre'deki yasalara uyan barışçıl bir topluluk  olduğunu ve böylesine bir saldırı karşısında şok olduklarını vurgulayarak,  "Polisin verdiği bilgilerden bunun ırkçı bir saldırı olduğunu düşünüyoruz.  İnşallah tekrarlanmaz. Yaralı arkadaşlarımızı bizzat tanıyorum. İnşallah en kısa  zamanda sağlıklarına kavuşurlar." değerlendirmesinde bulundu.
Zürih polisinin, dün gece düzenlenen saldırının ardından mühürlediği   "Islamisches Zentrum" camisininin en kısa zamanda ibadete açılmasını  beklediklerini de dile getiren Subaan, konunun takipçisi olacaklarını  söyledi.
Zürih'teki Türk toplumunun saldırı sonrası kendileriyle yakından  ilgilendiğini de belirten Subaan, desteklerinden dolayı Diyanet İşleri Başkanlığı  ve UETD İsviçre Bölge Başkanlığına teşekkür etti.

"Hastanesi yetkilileri bilgi vermiyor"
Öte yandan, saldırı sonrası ağır yaralanan ve hastaneye kaldırılan  "Islamisches Zentrum" camisi cemaatinden Shardi Cisman Abdikarim'in eşi Kulmiye  İsman Shardi, yaptığı açıklamada, "Zürih Üniversite Hastanesi  yetkilileri defalarca sormamıza rağmen eşimle ilgili tek bir bilgi dahi vermiyor.  Sadece dün akşam telefon açtılar, 'eşiniz hastanede buraya gelin' dediler. Bunun  dışında bilgi vermediler. Nasıl yaralandı, neresinden yaralandı haberimiz yok.  Eşim ve diğer yaralılar için endişeli bekleyişimiz devam ediyor. Dua ediyoruz."  diye konuştu.
Saldırıda yaralanan "Islamisches Zentrum" camisi imamı Mustaf Ali  Kalif ile Farah Sed'in yakınlarınının da hastanedeki bekleyişleri sürüyor.
"Islamisches Zentrum" camisinde dün gece düzünlenen silahlı saldırının  ardından bölgede arama yapan Zürih polisi, camiye 300 metre uzaklıktaki Gessner  Köprüsü'nde bir ceset ve tabanca bulmuştu. Polis, cesedin bulunmasını takiben  arama çalışmalarına son vermiş "Islamisches Zentrum" camisini mühürleyerek  bölgeden ayrılmıştı.
Polisten bu Sabah yapılan açıklamada da bulunan cesedin, "Islamisches  Zentrum" camisinde 3 kişiyi yaralayan saldırgana ait olduğu bildirilmişti.
 
Güncelleme Tarihi: 20 Aralık 2016, 20:40
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner324

banner325

banner327

banner330