Camiyi kütüphane yapmışlar

FETÖ ile bağlantısı olduğu iddiasıyla kayyum atanan Şelale AŞ bünyesindeki Yamanlar Koleji yerleşkesinde bulunan ve bağışlarla yaptırılan caminin, kütüphane olarak kullanıldığı belirlendi. İzmir Milli Eğitim Müdürü Yahşi: "Bugünden itibaren bu bina aslına uygun olarak yani cami olarak kullanılmaya başlanacak. Bir hayırseverimiz de eksiklerini giderecek ve bu camimiz halkın hizmetine sunulmuş olacak."

Camiyi kütüphane yapmışlar
Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) ile bağlantısı olduğu iddiasıyla kayyum atanan Şelale AŞ bünyesindeki Yamanlar Koleji yerleşkesindeki caminin, kütüphane olarak kullanıldığı tespit edildi.

Bayraklı ilçesindeki okula, il milli eğitim müdürlüğü çalışanları ve polis eşliğinde gelen kayyum heyeti, idarecilerle bir süre görüştü. Anadolu ve fen lisesinin yanı sıra spor salonu, yatakhane ve yemekhanenin bulunduğu okulda tespit yapan heyet, yerleşke içerisinde yer alan caminin aslına uygun kullanılmadığını belirledi.

Okuldaki sosyal faaliyetler için kullanılan, tabelasında "kütüphane" yazan caminin içinin motiflerle süslendiği, iç bölümünde yuvarlak bir masa ve etrafında 20 sandalyenin yer aldığı görüldü. Raflarda kitap ve dergilerin bulunduğu binanın duvarlarında barkovizyon perdesi dikkati çekti. Binanın girişindeki başka bir tabelada ise "Mezunlarıyla büyüyen okul kütüphanemizin restorasyonu Yamanlar mezunları tarafından yapılmaktadır." yazısı bulunuyor.

İzmir Milli Eğitim Müdürü Ömer Yahşi, AA muhabirine yaptığı açıklamada, vatandaşlardan toplanan bağışlarla inşa edilen caminin kütüphane olarak kullanıldığını tespit ettiklerini bildirdi.

İçerisinde mihrabı bulunmayan ve aslına uygun kullanılmayan caminin durumunun içlerini acıttığını ifade eden Yahşi, "Bunu kabul etmemiz mümkün değil. Bugünden itibaren bu bina aslına uygun olarak yani cami olarak kullanılmaya başlanacak. Bir hayırseverimiz de eksiklerini giderecek ve bu camimiz halkın hizmetine sunulmuş olacak." diye konuştu

- Yamanlar Koleji

Yamanlar Eğitim Kurumlarının örgütte önemli bir yerinin bulunduğu, Fetullah Gülen grubuna bağlı ilk eğitim kurumu olduğu belirtilmişti.

Yamanlar Kolejinde yetişen "seçilmiş öğrencilerin" özellikle askeri liselere yerleştirildiği, örgütle bağlarını gizli tutan bu öğrencilerin harp okullarından mezun olmanlarının ardından kolejdeki özel odada Gülen'e "bağlılık yemini" ettiği ve "himmet sözü" verdiği öne sürülüyor. Yine okuldan yetişen "seçilmiş öğrencilerin" emniyet teşkilatına ve kamu kurumlarına yerleştirildiği iddia ediliyor. Yamanlar Koleji eğitim kurumu içerisinde ayrıca, hakkında yakalama kararı bulunan örgütün Ege bölge imamı Bekir Baz'ın da katılımıyla gizli toplantılar gerçekleştirildiği, birçok planın burada hazırlandığı, önemli kararların alındığı ileri sürülüyor.

1973 yılında temeli atılan İzmir Özel Yamanlar Lisesi, 1975-1976 öğretim yılından itibaren ücretsiz öğrenci yurdu,1978 yılından itibaren de dershanesiyle eğitim ve öğretime başladı. Anadolu liseleri programı uygulayan okul, 15 Kasım 1982 tarihinde öğretime başladı. Örnekköy semtinde 36 bin metrekare arsa üzerinde yaptırılan yeni tesisler 1986–1987 öğretim yılından itibaren öğretime açıldı. Okulun adı 21 Nisan 1987 tarihinden itibaren İzmir Özel Yamanlar Lisesi oldu, 3 Şubat 2005 tarihinden itibaren de Özel Yamanlar Koleji olarak kabul edildi. 1987 tarihinden itibaren İzmir Özel Yamanlar Fen Lisesi’ni bünyesine alan okul, aynı kampüs içerisinde eğitim ve öğretime devam etti. 
Güncelleme Tarihi: 23 Temmuz 2016, 15:08
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner324

banner325

banner327