Canlı şehitler yola çıktı!

Musul-Erbil'de Peşmerge'nin 'Canlı Şehitler' ismi verilen gönüllü birliği Bölgesel Kürt Yönetimi sınırını korumak için Musul'a doğru hareket etti.

Canlı şehitler yola çıktı!

Irak ordusunun terk ettiği Kerkük'e yerleşen Irak Bölgesel Kürt Yönetimi'ne bağlı peşmerge birliği şimdi de Musul'a doğru ilerliyor. Kürt Yönetimi'nin başkenti olan Kerkük'ten hareket eden peşmergelere bağlı "Canlı Şehitler" adı verilen gönüllü birliği IŞİD'in ele geçirdiği Musul'la aradaki sınırı korumak için bölgeye yerleşti.

Kerkük şehrinin 20 kilometre güney batısındaki Murtaka bölgesinde Peşmerge güçleri ile IŞİD militanları arasında çatışma çıktı. Çatışmalarda bir çok Peşmerge askerinin yaralandığı bildirildi.

TÜRKMENLER'DEN PEŞMERGE TEPKİSİ

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'ne (IKYB) bağlı peşmergelerin Kerkük merkezine kadar girerek kontrolü ele geçirmesi, Türkmenler'i tedirgin ediyor.

Irak Türkmen Cephesi (ITC) Başkanı Erşed Salihi, yaptığı açıklamada, Irak ordusunun Kerkük'ten ayrılmasına tepkili olduklarını belirtti.

Ordu birliklerinin gitmesinin ardından peşmergelerin Kerkük'e girerek kontrolü ele geçirdiğini anımsatan Salihi, bu durumu onaylamadıklarını söyledi.Güncelleme Tarihi: 14 Haziran 2014, 15:37
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner324

banner325

banner327