Caretta Carettaların Yavru Çikişlari Tamamlandı

Kuşadası, son yıllarda nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya bulunan caretta carettaların uğrak yeri haline geldi.Türkiye’de deniz kaplumbağası yuvalama bölgeleri dışında üçüncü kez yine Kuşadası kumsallarına yuva bırakan Caretta...

Caretta Carettaların Yavru Çikişlari Tamamlandı
Kuşadası, son yıllarda nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya bulunan caretta carettaların uğrak yeri haline geldi.
Türkiye’de deniz kaplumbağası yuvalama bölgeleri dışında üçüncü kez yine Kuşadası kumsallarına yuva bırakan Caretta caretta cinsi iribaş deniz kaplumbağasının yavru çıkışları tamamlandı. Ağustos ayı başlarında Kuşadası’nın sahil siteleri bölgesindeki sahile yuva yaparak yumurta bırakan Caretta Carettalar yuvaları 50 gündür koruma altındaydı. Yumurtlama döneminin sona ermesiyle yumurtalardan çıkan 6 caretta caretta ile yavru çıkışları tamamlanmış oldu.
Caretta’ların yumurtlama dönemini takip eden Kuşadası Eko Sistemi Koruma ve Düoğa Sevenler Derneği(EKODOSD) Başkanı Bahattin Sürücü," Türkiye’de ilk kez 3 yıl önce, Dalyan’dan kuzeyde Caretta caretta cinsi iribaş bir deniz kaplumbağasının Kuşadası sahillerine yuva yaparak yumurta bıraktığı tespit edilmişti. ikinci yıl Kuşadası’nın dünyaca ünlü plajı Kadınlar Denizi’ne yuva yapan ve 98 yumurtadan, 91 adedi sağlıklı bir şekilde denize ulaşan carettalardan sonra bu yıl gelip-gelmeyecekleri merak ediliyordu. Ağustos ayında Kuşadası sahillerine bir caretta daha gelip, yuva yaparak yumurta bıraktı. Yaklaşık 50 gündür koruma altında bulunan yuvadan, geçtiğimiz gece 6 yavru çıktı. Gece yarısı çıkan yavru carettalar sağlıklı bir şekilde denize ulaştırıldı “ dedi.
Geçtiğimiz yıllardaki yavru çıkışlarına göre, ilk gün çok az yavrunun çıkması nedeniyle, durumun DEKAMER Müdürü Prof. Dr. Yakup Kaska ile Orman ve Su İşleri Bakanlığı Aydın Şube Müdürlüğü’ne bildirildiğini kaydeden EKODOSD Başkanı Bahattin Sürücü, “Birlikte yuva açıldığında, yuva içinde yüksek yoğunlukta nem olduğu ve geri kalan yumurtaların bozulduğu anlaşıldı. Bu yıl iklimsel şartların geçtiğimiz yıllara göre farklılık göstermesinin bu durumu etkilediğini tahmin ediyoruz. 6 yavrunun denizle buluşmasını ise sevindirici buluyoruz. Kuşadası sahillerindeki caretta yuva alanın da, yerli - yabancı binlerce tatilciye ve Kuşadası halkına deniz kaplumbağaları konusunda bilinçlendirme ve duyarlılık aşılaması olmuştur. Yuva alanına çevre kentlerden de birçok vatandaş gelerek bilgi almış ve ziyarette bulunmuştur. Her yıl Kuşadası’ndaki caretta yuvalarına ziyaretçi sayısında büyük artışlar yaşanmaktadır. Kuşadası sahillerinde deniz kaplumbağaları konusunda önemli bilinç oluştuğunu ve özellikle küçük çocukların ilgisinin yoğun olduğunu gördük. Kuşadası’ndaki tüm kurumların ilgileri, katkıları, bölgedeki vatandaşların duyarlılıkları ve hassasiyetleri bizleri çok mutlu etmiştir. Önümüzdeki yıllarda da carettaların Kuşadası sahillerine gelerek yuva yapmalarını bekliyoruz“ dedi.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner321

banner326

banner327