Çayda büyük vurgun!

Murpa Çay'ın sahiplerinin sırra kadem bastıkları ortaya çıktı. Piyasa 30 milyon liraya borcu olan şirketin merkez binası da kapalı.

Çayda büyük vurgun!

Yıllık 2.3 milyar liralık parasal büyüklüğü olan çay pazarında Murpa Çay, 2012’den itibaren sektöre hızlı bir giriş yaptı.

Özellikle televizyon reklâmlarına ağırlık veren şirket, sektörün deneyimli isimlerinden birini de müdür olarak görevlendirdi.

Kısa sürede adından söz ettiren Murpa Çay, bir çok büyük market zincirinin raflarınnda yer aldı. Pazarlama ağını genişleten Murpa’nın 2015 için yüzde 7’lik pazar payı hedefi bulunuyordu. Özel sektörde en büyük ikinci olmayı hedefleyen Murpa’nın 1 yıl kadar süren 'parlak' dönemden sonra sıkıntıya düştüğü öğrenildi.

GENEL MÜDÜRLÜK KAPANDI

Şirketin Gebze’de taşındığı yeni genel müdürlük binası kapatıldı. Çalışan ücretleri, bayilere dağıtılan çay paraları ile ödendi. Piyasaya verilen çok sayıda çeki yazılan Murpa’nın, önemli bir kısmı çay tedarikçilerine olmak üzere 30 milyon liraya yakın borcu bulunduğu kaydediliyor.

FİNANSMAN SORUNU ÇIKTI

Murpa Çay’ın eski üzt düzey bir yöneticisi ise, yaşanan sıkıntının temelinde finansman sorunu olduğuna işaret etti. Aynı isim, “Marka kısa sürede çok önemli bir noktaya geldi. Zaman zaman özel sektör firmaları arasında ilk 5’e girdik. Ancak siz ne kadar iyi bir pazarlama ağı kursanız da, finansmanı güçlü olmadıkça sorun yaşanır. Çünkü çay sekörü güçlü bir finansman ihtiyacı gerektiriyor. Çalışanların ödemeleri, bayilerden topladığımız paralar ile yapıldı” şeklinde konuştu.

KOOPERATİF DE SIKINTI YAŞADI

Murpa Çay’ın patronlarında İ. Hakkı A.’ın daha önce başkan yardımcısı olduğu Güneyce Çay Kooperatifi’ne ait çekleri de piyasaya verdiği için, kooperatifin Mali olarak sıkıntıya düştüğü kaydedildi.

Telefonla ulaştığımız A. ise konu ile ilgili görüşmek istemediğini söyledi.

Kaynak: Hürriyet


Güncelleme Tarihi: 23 Haziran 2014, 14:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner324

banner325

banner327