Çelebi, ‘torba Yasa’yı Değerlendirdi

AK Parti Ağrı Milletvekili Ekrem Çelebi, 100 günlük yoğun bir çalışmanın sonucunda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından onaylanan ve toplumun tüm kesimlerini ilgilendiren ‘Torba Yasa’nın hayırlı olmasını diledi.AK Parti Ağrı...

Çelebi, ‘torba Yasa’yı Değerlendirdi
AK Parti Ağrı Milletvekili Ekrem Çelebi, 100 günlük yoğun bir çalışmanın sonucunda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından onaylanan ve toplumun tüm kesimlerini ilgilendiren ‘Torba Yasa’nın hayırlı olmasını diledi.
AK Parti Ağrı Milletvekili Ekrem Çelebi, parlamentoda görüşmeleri tamamlanan ve kamuoyunda "Torba Yasa" olarak bilinen İş Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı hakkında açıklamalarda bulundu. Torba Yasa’nın içindeki bazı kanunlarla ilgili görüşlerini ifade eden Çelebi, “Tasarının içinde Soma’da hayatını kaybeden vatandaşlarımızın yakınlarına, taşeron işyerleri ve işçilere, yeraltı çalışanlarına, çalışma iznine, memurlara yönelik düzenlemeler ve öğretmenlere yönelik 40 bin kadro ihdası ile çalışma hayatının pek çok kesimine yönelik düzenlemeler bulunmaktadır” dedi.
Toplumun bütün kesimini ilgilendiren vergi ve Sosyal Güvenlik Kurumu borçlarına ilişkin yapılandırma imkanının da bu tasarıyla birlikte getirildiğini ifade eden Çelebi, “Tasarının 117. maddesi ile Ağrı’ya doğalgaz getirilmesi için önemli bir adım atıldı. Kanunun yasalaşması ile çalışmalara başlanacağız. Soma’daki maden kazası ve maden sektörüne yönelik düzenlemeler bu yasanın içerisinde yer almaktadır. Hayatını kaybeden madencilerimizin Sosyal Güvenlik Kurumu’na (SGK) olan her türlü borçları silinecek ve SGK borcu olduğundan dolayı aylık bağlanamayan madenci yakınlarına aylıkları bağlanacaktır. Ayrıca ölüm aylığı için gerekli olan 5 yıl sigortalılık ve 900 gün prim ödeme şartı da kaldırıldı. Bu durumdan dolayı ölüm aylığı alamayan madenci yakını olan vatandaşlarımızda bu aylıktan faydalanacak. Vefat eden madencilerimizin yakınlarından biri de (eş ve çocuklardan birisi, eşi ve çocuğu yoksa kardeşlerden birisi) kamuda istihdam edilecektir. Vefat eden madencilerimizin yanı sıra maden sektöründe çalışan tüm işçilerimize yönelik düzenlemelerde bu yasanın içerisinde bulunmaktadır. Maden sektöründe çalışan işlerimizin 55 olan emeklilik yaşı 50 olarak yeniden düzenlendi. Yer altı işlerinde çalışan işçilerimizin işten çıkarılmaları kıdem süresine bakılmaksızın ancak gerekçe ile yapılabilecek ve gerekçesiz işten çıkarma yapılamayacak. Böylece iş güvencesi güçlendirilmiş oldu. Madenlerde çalışan vatandaşlarımız için yer altında çalışma süresi haftalık 36 saat, günlük ise 6 saatle sınırlandırıldı” dedi.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner324

banner325

banner327