Celil ÇOLAK: Celil Çolak: ‘Nilüfer’e ne giydirsen yakışıyor!’

Sizi ve teşkilatımızı biraz yakından tanıyabilir miyiz?

Celil çolak 1965 Trabzon doğumluyum. Evli ve 3 çocuk sahibiyim. Harita mühendisi ve aynı zamanda yerel yönetimler uzmanıyım. 1989 yılında memur olarak gelmiş olduğum Bursa'da yaklaşık 5 yıl memurluk yaptıktan sonra serbest mühendis olarak çalışıyorum. Hayatımın ve gençliğimin çoğu Bursa'da geçti. Bursa sevdalısıyım. Evet, doğduğum yer Trabzon ama doyduğum yer Bursa ve Bursa'yı çok seviyorum. Şu anda Bursa’ya hizmet etmekten gurur duyuyorum. Yönetimimiz çeşitli demografik yapıya sahip insanlardan oluşuyor. Yalnız hepsinin özgeçmişinde her zaman başarısı olan insanlar var. Çünkü Nilüfer eğitim seviyesi yüksek bir yer. Nilüfer'de bizim açımızdan alamadığımız bir belediye, yapamadığımız hayallerimiz var. Hayallerimizin özellikle şehircilik alanında olanlarını gerçekleştirmek istiyorum. İyi ve tecrübeli bir kadro kurmam gerekiyordu. İnanın geçmişinde tecrübesi olan ve birçok başarısı olan arkadaşlarımızı bir araya getirip takım yaptık. Takım çalışması içerisinde de 2019 seçimlerine hazırlanıyoruz. Bu arada tabi bir Cumhurbaşkanlığı ve Genel Seçim geçirdik. Teşkilatımızın üniversite mezunu olan sayısı oldukça fazla. Bizim teşkilatımızın Nilüfer'i çok rahat kucaklayan ve ona hitap edebilen bir teşkilat olduğuna inanıyorum.Peki, Nilüfer İlçesinde AK Parti’nin üye sayısı nedir?

Şuanda güncel 22 bin üyemiz var. Arkadaşlarımızla üyelikler hakkında konuşurken bunu tartıştık. Üyelerimizin yeni, nitelikli üye olması gerekiyor. Yani sadece dostlar alışverişte görsün misali üye oldum demek için değil, gerçekten AK Parti'ye, Türkiye'ye, Nilüfer'e hizmet etme noktasında heyecan taşıyan ve bu heyecanı bizlerle paylaşan nitelikli üye çalışmamız var. Biz bir çırpıda üyelerimize 20 bin SMS gönderimi ile ulaşabiliyoruz. Bir yandan mevcut üyelerimizi güncelliyoruz. Bir altyapı sistemi getirip üyelerimizi bilgisayar üzerinden kontrol edebilecek noktaya geleceğimizi düşünüyorum. Onun altyapısını hazırlıyoruz. Coğrafi bilgi sistemi üzerinde çalışıyoruz. Benim zaten uzmanlık alanım geldiğimden beri hayalimde ama seçimlerden nefes alamamıştık, önümüzdeki günlerde uygulamaya sokacağız inşallah.

Nilüfer ilçe teşkilatı olarak gerçekleştirdiğiniz ev sohbetleri ve mahalle çalışmalarından biraz bahseder misiniz? Özellikle AK Parti'nin Nilüfer için oluşturduğu projeleri bizimle paylaşır mısınız?

Nilüfer 1987 yılında Bursa'nın konut ihtiyacını karşılamak üzere açılmış olan ve yeni kurulmuş olan bir ilçemiz. Bu yandan şanslıyız. Ancak şunu unutmamak gerekiyor ki bütün şehir olduktan sonra köylerimizin tamamı mahalle oldu. Belediyeler artık onlara mahalle statüsüne bakıyor. Ama yaşam tarzı olarak köyü yaşıyorlar, olmazsa olmazlarımız. Köylerimizi olduğu gibi değerleri ile korumamız gerekiyor. Köy yaşamını ve onların yapmış olduğu özellikle tarımsal ve Gölyazı gibi bölgelerimizde aynı zamanda balıkçılığın mutlaka yaşaması gerekiyor. Ayrıca doğal güzelliği olan köylerimiz, mahallelerimiz var. Mesela Ayvaini Mağarası, Misi köyü gibi tarihi doğal miras olarak kalan yerler var. Biz doğal miraslarımızın olduğu gibi korunup, turizme katkı koymasını bekliyoruz. Öte yandan Nilüfer dediğimizde apartmanlar, siteler akla gelir. Oysa bir Ahmet Yesevi mahallemiz var. Şu anda konutların, rezidansların olduğu bir yerde maalesef ki çok galiba halde yaşayan, bitişik nizam, iki katlı kaçak yapılaşmış bölgeler var. Karaman'da, Esentepe'de, İhsaniye’nin, Ataevler’de, Işıktepe’de kaçak yapılaşmalar var. Sosyal sorumluluk projeleri altında ramazanda yaptığımız çalışmalarımız var. Büyükşehir Belediyesi ’de bu noktada bize katkı sağlıyor. Yoksul ve muhtaç insanlara ihtiyaç sahibi insanları tespit ediyoruz. İftarlarımızı yine muhtaç insanlarımızın sofralarında açmaya çalıştık. Sitelerin olduğu mahalleler var. Bu mahallelerde 1999 depremi sürecinde yapılan siteler var. Özellikle Ataevler bölgesinde ciddi hasarlara maruz kalmış binalar gördüm. Üzülerek söylüyorum ki bu binaların birçoğu güçlendirilerek değil, makyajlanarak tekrar insanların mesken ve konut ihtiyacını karşılar halde devam ediyor. Büyükşehir Belediye'mizin de gündeme getirdiği kentsel dönüşüm adı altında, belki dönüşüm projesi adı altında bir yenileme projesini hayata geçmesi gerekiyor. Orada insanlarımızın çoğu emekli maaşlarıyla aldıkları 70 veya 80 metrekarelik binalarda oturuyor. O binaların bir an önce yenilenmesi, insanlarımızı daha güzel, daha iyi binalarda oturur hale getirmeniz gerekiyor. Nilüfer aslında çok şanslı bir ilçe. Çünkü planlı, yolları açılmış, siteler kendi iç peyzajlarını kendi bünyelerinde yapıyorlar. Belediye’ye o noktada fazla bir şey kalmıyor. Nilüfer en rahat ve kolay belediye başkanlığı yapılacak yer.

Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey'in belediyecilik adına gerçekleştirdiği projeleri nasıl buluyorsunuz?

İyi bulmadığımı da defalarca söyledim. Çünkü çok kolay bir belediye başkanlığının yapıldığı bir yerden bahsediyoruz. Bütçeye de baktığımızda hizmetlerin kültür sanat ağırlıklı olduğunu görüyoruz. Altyapı yatırımı yani yağmur suyu, kanalizasyon içme suyu ve benzeri şeylerin hepsi Büyükşehir Belediyesi tarafından ve BUSKİ tarafından yapılıyor. Enerji nakil hatları ilgili elektrik kurumu tarafından yapılıyor. Neredeyse Nilüfer Belediyesi’nin yapacağı çok yol yok gibi. Nilüfer’e adeta torpil geçilmiş. Yaklaşık 16 yıldır belediye başkanlığı yapan Sayın Bozbey’in çokta fazla bir şey yapmadığını görüyorsunuz. Nilüfer Belediyesi binası takasla yapılmış bir bina. Bina tartışılacak bir bina, mimarına saygım var. Baktığın zaman benim ve benim gibi birçok insanın memnun olmadığı görüntü itibariyle bir bina ile karşı karşıyayız. O bina orada olmalı mıydı? Tartışılır.. Bence insanların çok rahat ulaşım sağlayabileceği barınakların olduğu yer daha uygundu. Ama olmadı böyle bir karar verildi. Yeni binaya da sahip çıkmamız gerekiyor. Bunu daha iyi fonksiyonel hale nasıl getirebilirizi konuşmalıyız. Eğer belediyenin web sayfasını açarsanız projeler hala devam eden projeler ve bunların en fazla iki yıllık projeler. İbrahim Yazıcı Stadyumu’nun yapılış amacımızın ne olduğunu tam anlayamadım. O bölgede çok ciddi yeşil alan vardı. Podyum Park ve Trio gibi merkezler çok güzel yerler olmuş olabilir. Bunlar yine yap işlet devret yöntemi ile yapılmış alanlar. Belediyenin yaptığı yerlere, hizmetlerine baktığımızda akla çok fazla bir şey gelmiyor.

Memleket Sevdalıları’na verilen alanın yıkılmasıyla ve daha sonra oradaki ağaçların kesilmesi ile ilgili ne söyleyeceksiniz? Vatandaş ve kamuoyu tepki gösterdi ama birde sizin fikrinizi soralım

Bizde tepki gösterdik. Hatta Sayın Bozbey’le basın kanalıyla da bir atışmamızda oldu diyebilirim. İnsanımızın kültür seviyesinin yükselip çevreye, doğaya saygılı hale gelmesi beni oldukça memnun ediyor. Karadeniz'den buraya gelmiş biri olarak söyleyebilirim ki yeşilin ve ağacın kıymetini çok iyi biliyorum. Proje gereği bazı ağaçlar sökülebilir, kaldırılabilir, kesilebilir. Bir öneride bulundum, Memleket Sevdalıları’na başka bir yerden bulalım, vatandaşa tekrar kazandıralım. Yeşil alanlar, kamu alanlarını kamuya açalım, bir derneğe, vakfa veyahut belli bir üyeleri olan herhangi birine vermeyelim diye. Yeşil alanları herkes özgürce kullanılabilir. Belediyenin açıklamalarından biliyorum, Memleket Sevdalıları köfte yapıp satmaya başlamışlar, onlar orayı bırakmak istemiyorlar, biz geçici vermiştik. Belediye bu noktada haklıdır. Burası kamuya ait, benim de oraya kullanabilmem lazım. Bu noktada çıkarılması olsa konu hemen belediyenin yanında yer alalım. Konu çıkarılması değil, ağaçların kesilmesidir. Bu noktada tepki gösterdik. Mecliste bizde buna evet dedik. Çünkü yolun değişmesi gerekiyordu, orada yol daralıyor. Fakat ağaçlarla ilgili sayım yaptınız mı? Ağaçlara zarar vermiyoruz diye bizim söylemimiz var. Ağaçlar kesiliyor denildi. Ağaçlar kesiliyorsa bizde karşı çıkarız dedik. Oturup diye düşünelim denildi. Onlarda tepki gösterdiler. Hatta biz kavgamızı veriyoruz dediler. Nilüfer'in bir yaşayanı olarak, meclis üyesi, ilçe başkanı olarak tabi ki böyle bir konuya hassasiyet göstereceğiz. Benim adamım yaparsa iyidir, ama başkası yaparsa kötüdür mantığını da doğru bulmuyorum. Bu noktada da tebrik ediyorum Memleket Sevdalıları’nı.Başkanım, Nilüfer İlçesi’ni yeşiliyle doğasıyla ekonomik yapısıyla ele aldığımızda neler söylersiniz?

Nilüfer sonradan kurulan ilçeler içerisinde olmasına karşın her anlamda zengin, eğitim seviyesinin yüksek bir kesiminin yaşadığı bir yer, adını da aldığı nehrinin geçtiği bir yer. Üniversitenin, çok değerli sanayi bölgelerinin olduğu bir yer. O yüzden Nilüfer'i şanslı görüyorum. Hatta bir söyleminde şöyle demiştim: ‘Nilüfer güzel genç bir kıza benzer, ne giydirirseniz yakışıyor.’ Önemli olan ona doğru şeyleri giydirmek. Son bir kaç senedir birkaç büyük otel yapıldı. Turizm politikasıyla otellerin katlarının yükseltilmesi, emsal artışlarından sonra oteller gelmeye başladı. 2009 seçiminde uyuyan kent Nilüfer diyorlardı. Vatandaş buraya sadece yatmaya geliyor, işini başka yerde yapıyordu. Şimdi yeni yeni merkezler oluşmaya başladı.

Geçtiğimiz günlerde gerçekleşen genel seçimlerin akabinde yaşanan süreci biraz değerlendirir misiniz?

İmanın şartlarını sayarken en sonunda ‘Hayır ve şer Allah'tandır’ deriz. Öyle inanırız. Şer gördüğünüzde hayır, hayır gördüğünüzde şer olabilir. Bu noktada vatandaşın iradesini çok değerli buluyorum ve iradesine saygı duymamız gerektiğini düşünüyorum. Vatandaş Türkiye genelinde AK Parti'ye seni 9 puan aşağı çekiyorum ama hala sana güveniyorum demiştir. Cumhuriyet Halk Partisi'ne oy oranı olarak yerinde say demiştir. Milliyetçi Hareket Partisi'nin ben senin bir zamanlar yüzde 18’e çıkarmıştım şimdi seni yüzde 12’lerde gezdiriyordum, hadi yüzde 16 ol demiştir. Peki, HDP’ye ne demiştir o sürpriz olmuştur. Güneydoğulu vatandaşlarımız ne olursa olsun hak arayışları içerisindeydiler. Geldiğimiz noktada da biz de varız dediler. Buna da saygı göstermek zorundayız. Giden oyunların çoğu da bizden, bunu biliyoruz. Kendimize şu soruyu sormalıyız ‘Biz nerde hata yaptık? Neden biz onların derdine derman olamadık?’ Bu seçimin kazananı olarak baktığımız zaman 80 milletvekili ile Halkların Demokratik Partisi’dir. Seçimin olduğu günün akşamı sonuçları aldık. İstediğimiz sonuçları elde edememiş kardan, zarar etmişizdir mantığıyla üzülmüş olabiliriz. Ancak yapmış olduğumuz konuşmalarda arkadaşlarımıza ‘Şu dakika itibariyle yeni bir seçim startı verilmiştir’ dedik. O günden, bugüne hiç boş durmadık.

Erken seçim ya da seçimin yenilenmesi durumunda AK Parti'nin sizce Bursa'da ve Nilüfer'de mevcut durumu sizce ne olacak?

Konjonktürel dediğimiz düşüşün aynısını yaşadık. 2011 yılındaki Yerel Seçimlerin özel bir durumu var. 2011 yılındaki Genel Seçimler’de yüzde 40 oyumuz vardı. CHP ile aramızda da bir buçuk, iki puan kadar da bir fark var. Bugüne kadar geldiğimiz tüm genel seçimlerde AK Parti birinci partiydi. Fakat bu seçimde ikinci parti pozisyona düştü. Baktığımızda bir başarısızlık olarak görülebilir, bu bizi üzmüştür. Keşke birinci parti olsaydık. Ama AK Parti'nin Türkiye genelinde bir yüzde 9,5’lik, Bursa'da da yüzde 9,4’ lük düşüş oldu. Oysa Nilüfer’deki düşüş yüzde 7,8 oldu. Hani baktığımız pencereye bağlı olarak, biz Nilüfer olarak çok fazla düşmedik. CHP’nin 1 buçuk 2 puanlık bir yukarı tırmanışı var. Bu konjonktürde bunu çok başarılı görmüyorum. Belediye ile birlikte çalışarak daha fazla biz artış olabilirdi. Ama olmadı. Eksikliklerimizi görüp onları yapmamak, doğru şeyler yapmak ve Nilüfer'e daha iyi hizmet etmek bizim ana amacımız.

Oy dağılımlarına baktığımızda aslında Nilüfer’de yaşayanların CHP’yi değil Mustafa Bozbey’i desteklediğini söyleye bilir miyiz?

Yerel seçimleri de ele aldığımızda bu çok net belli. 2011 seçimlerinde CHP’nin oyları yüzde 39 AK Parti'nin oyu yüzde 40’idi. 2014 Yerel Seçimleri’nde CHP’nin oyu yüzde 54 AK Parti’nin yüzde 34. Aradaki 20 puanlık fark yüzde 10 MHP'den, CHP'ye, yüzde 5 buçuk 6 puan da AK Parti’li seçmenden gidiyor. Belediye başkanımız 16 yıldır burayı yönetiyor, onun bir etkisi elbette vardır. Burada vatandaşımız değerlendiriyor ve oy veriyor. 2019 senesinde AK Partili bir Nilüfer seçmeninin, AK Parti’li bir belediye başkanının seçeceğini düşünüyorum.
 


banner324

banner325

banner327