Çerkezler Ata Yadigarı Eski Mescidi Derneğe İstiyor

Ödemiş’in Çerkez kökenli vatandaşların yaşadığı Ertuğrul Köyü’nde bulunan eski bir mescidin köy kültürünü yaşatmak isteyen derneğe bağışlanması istendi.“Kafkas Halk Dansları”na dayalı oyunları, “Kafkas yemekleri” gibi...

Çerkezler Ata Yadigarı Eski Mescidi Derneğe İstiyor
Ödemiş’in Çerkez kökenli vatandaşların yaşadığı Ertuğrul Köyü’nde bulunan eski bir mescidin köy kültürünü yaşatmak isteyen derneğe bağışlanması istendi.
“Kafkas Halk Dansları”na dayalı oyunları, “Kafkas yemekleri” gibi Türkiye’nin ulusal amaçlarının dışına taşmayacak biçimde kültürlerini sürdürebilmek amacıyla köylerinde “Ödemiş Kafkas Kültür Derneği”ni kurduklarını belirten köylüler köylerindeki duvarları yıkılmış eski bin mescidin derneğe bağışlanmasını istediler.
Ödemiş Müzesi’nden sanat tarihi uzmanı Sevda Çetin ile Ödemiş tarihi ile ilgili araştırmalar yapan Behiç Galip yavuz’u köylerine davet eden dernek başkanı Hasan Sert, “Halk kültürümüzü korumak, geliştirmek ve geleceğe aktarmak için derneğimizi kurduk. Derneğin binası olarak şimdi terkedilmiş durumda ve çatısı çökmüş olan atalarından kalma, hatırası bulunan eski mescidi (camii) restore ederek, dernek binası yapmak istiyoruz. Ancak eskiden köy tüzel kişiliğine bağlı olan bu yapı, çıkarılan bir yasa ile 2014’te Ödemiş Müftülüğü’ne bağlandı. Ödemiş Müftülüğü’nün bu eski, yıpranmış, dört duvarı kalmış ve fakat bizim için atalarımızdan kalma manevi değeri olan bu yapıyı derneğimize tahsis edilmesini istiyoruz” dedi.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner324

banner325

banner326

banner327