Çeşme’nin İşgalden Kurtuluşunun 92. Yıldönümü

Turizm kenti Çeşme’nin düşman işgalinden kurtuluşunun 92. yılı, resmi tören ve çeşitli etkinliklerle kutlanıyor.Kutlamalar, bu sabah Çeşme İnkılap Caddesi’nde kortej yürüyüşü ile başladı. Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen törene...

Çeşme’nin İşgalden Kurtuluşunun 92. Yıldönümü
Turizm kenti Çeşme’nin düşman işgalinden kurtuluşunun 92. yılı, resmi tören ve çeşitli etkinliklerle kutlanıyor.
Kutlamalar, bu sabah Çeşme İnkılap Caddesi’nde kortej yürüyüşü ile başladı. Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen törene vekaleten Karaburun Kaymakamı Engin Yalçın, Belediye Başkanı Muhittin Dalgıç, Çeşme Garnizon Komutanı Binbaşı Yücel Ercan, daire müdürleri ile vatandaşlar katıldı. Atatürk anıtına çelenk sunumu ve saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı okundu. Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Çeşme Belediye Başkanı Muhittin Dalgıç yaptı. Çeşme’nin Mustafa Kemal Atatürk’ün kenti olmaya devam edeceğine vurgu yapan Başkan Dalgıç, ”Kuruluşun, barışın, özgürlüğün, doğruluğun, dirilişin ve cumhuriyetin kenti İzmir’in en güzel ilçesi Çeşme’nin bu anlamlı gününde, bu mutluluğu bizlere yaşatan başta Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını bir sefer daha saygı ve minnet ile anıyoruz. Çeşmeli olmanın, Çeşme’de yaşamanın özel bir anlam taşıdığını hepimiz biliyoruz. Ve bizler bu gerçeğin herkes tarafından bilinmesini istiyoruz. Çeşmelilerin duruşunu, hassasiyetlerini, önceliklerini ve vazgeçilmezlerini herkesin öğrenmesini istiyoruz. Çeşme her zaman Mustafa Kemal Atatürk’ün kenti olmuştur ve her zaman da öyle kalacaktır” dedi.
Bu yıl 92.’sini kutlanan kurtuluş gününe çok kolay gelinmediğini belirten Dalgıç, ”Bunun için birçok bedel ödenmiştir. Bunun anlamını herkesin bilmesi gerektiğini canı gönülden inanıyorum. Bu yaşananları çocuklarımıza çok iyi anlatılması gerektiğine inanıyorum” diye konuştu.
Konuşmanın ardından günün anlam önemini anlatan şiirler okundu. Nazilli Efeler Topluluğu’nun sunduğu gösteri, alandaki kalabalık tarafından ilgiyle izlendi. Programın devamında tören geçişi yapıldı.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner321

banner324

banner325

banner326

banner327