Ceyhan’da Termik Santraller İçin Çed Toplantısı

Adana’nın Ceyhan ilçesindeki Serbest Bölge’de kurulması planlanan 2 termik santral için Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) toplantısı yapıldı.Ceyhan’ın Sarımazı Mahallesi’nde Çalışkan Enerji AŞ ve İncirli Mahallesi’nde Astoria...

Ceyhan’da Termik Santraller İçin Çed Toplantısı
Adana’nın Ceyhan ilçesindeki Serbest Bölge’de kurulması planlanan 2 termik santral için Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) toplantısı yapıldı.
Ceyhan’ın Sarımazı Mahallesi’nde Çalışkan Enerji AŞ ve İncirli Mahallesi’nde Astoria AŞ’nin kurmayı düşündüğü termik santraller için Armada Danışmanlık tarafından hazırlanan ÇED raporunun bölge halkına anlatılması için toplantı düzenlendi.
Jandarmanın geniş güvenlik önlemi aldığı toplantıda, danışman firma tarafından santrallerin teknik üretim kapasitesi, üretimin nasıl yapılacağı, çevreye etkileri, bu etkilerin yok edilmesi gibi konular hazırlanan sunumlarla anlatıldı.
Her bir santralin saatte 450, yılda 3 milyon ton kömür yakacağı, binlerce ton deniz suyu ile soğutma yapılacağını söyleyen Adana Çevre Platformu Üyesi Yaşar Gökoğlu, ÇED raporunun eksik anlatıldığı, santrallerin insana ve çevreye büyük zarar verdiğini söyledi. Bölge halkının santralleri istemediklerini belirten yazılı dilekçeleri imza altına almasını isteyen Gökoğlu, “Bu toplantılar geleceğimiz için büyük önem sarf ediyor. Eğer bugün izin verirsek ya da sessiz kalırsak kazanan onlar kaybeden ise biz olacağız. Çünkü bu santraller, tabiri caizse kurulduğu bölgeye zehir saçıyor. Bir taraftan yakılacak kömür ile havamız, soğutma için kullanılacak deniz suyunun geri dönüşümünde ise denizimiz kirlenecek” dedi.
Sarımazı ve İncirli mahallelerinde yapılan toplantıya Adana İl Çevre Müdür Yardımcısı Halit Ergin, Adana Halk Sağlığı Müdürlüğü ve Adana Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma yetkilileri, Ceyhan Ticaret Odası (CTO) Başkanı Şeref Can ve Meclis Başkanı Mehmet Ali Toptaş, Ceyhan Ticaret Borsası Başkanı Memici Güleçyüz, Ceyhan Esnaf Kefalet Kooperatifi Başkanı İbrahim İkidağ ve çok sayıda vatandaş katıldı.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner321

banner324

banner325

banner326

banner327