Ceylanlar Ağrı Dağı’na Uyum Sağladı

Gaziantep’te yetiştirilerek Iğdır’a getirilen ve yaklaşık 84 yıl sonra Ağrı Dağı’na yeniden adım atacak olan ceylanlar, bölgeye uyum sağladı.Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın Ağrı Dağı’nda geçmiş yıllarda yok olan ceylan...

Ceylanlar Ağrı Dağı’na Uyum Sağladı
Gaziantep’te yetiştirilerek Iğdır’a getirilen ve yaklaşık 84 yıl sonra Ağrı Dağı’na yeniden adım atacak olan ceylanlar, bölgeye uyum sağladı.
Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın Ağrı Dağı’nda geçmiş yıllarda yok olan ceylan popülasyonunu yeniden hayata geçirmek için getirilen ceylanlar, bölgedeki iklime ve bitki örtüsüne uyum sağladı. Fotokapanlarla 24 saat boyunca izlenen ceylanların hal ve hareketleri, uzman veteriner hekimler tarafından incelendi. Yapılan inceleme neticesinde ceylanların, rahat tavırlar sergilediği ve bölgeye uyum sağladığı tespit edildi. Iğdır Orman ve Su İşleri Şube Müdürü Mete Türkoğlu, ceylanların ilk geldikleri güne nazaran çok daha iyi durumda olduğunu söyledi. Bunun da bir uyum göstergesi olduğunu vurgulayan Türkoğlu, "Bundan sonra belli bir süre daha izlemeye devam edeceğiz. Yem yeme alışkanlıkları ve beslenme şekilleri bölgeye uyum sağladıklarını gösteriyor. Birkaç gün sonra tel örgülerin kapılarını açacağız ve tamamen doğaya bırakacağız" dedi.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner324

banner325

banner327