CHP'de yeni delegeler belirlendi

Kurultay takvimi çerçevesinde 940 ilçe ve 81 ilde kongrelerini tamamlayan CHP'nin, 16-17 Ocak'ta gerçekleştirilecek 35. Olağan Kurultayı'nda, genel başkan ve Parti Meclisi (PM) üyelerini seçecek yeni "kurultay delegeleri" belirlendi.

CHP'de yeni delegeler belirlendi

CHP'de, 16-17 Ocak tarihinde, Ankara spor Salonu'nda gerçekleştirilecek kurultay için son hazırlıklar yapılıyor.

Partinin, genel seçim nedeniyle ertelenen ve 3 Kasım Salı günü başlayan kurultay takvimi tamamlandı. CHP, bu kapsamda 940 ilçe ve son olarak Tunceli ve Yozgat kongreleri ile 81 il kongresini gerçekleştirdi.

CHP Tunceli İl Başkalığına Ali Rıza Güder, Yozgat İl Başkanlığına Abdullah Yaşar seçildi.

Kongrelerde genel başkan ve PM üyelerini seçecek yeni "kurultay delegeleri de" belirlenmiş oldu.

Partinin, illerden gelen bin 100 delegesi bulunuyor. Büyük kurultaylarda milletvekili ve milletvekili olmayan PM üyeleri de doğal delege sayılıyor.

Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu'nun yeniden aday olacağı kurultayda, başkanlık yarışına girmek isteyenlerin ise 120'den fazla delegenin imzasını divan başkanlığına sunması gerekiyor.

En fazla delegeye sahip İstanbul, Ankara ve İzmir'in hem genel başkan seçimi hem de PM üyelerinin belirlenmesinde etkili olması bekleniyor.

- İnce beklemede, Balbay ısrarlı

Parti kulislerinde, yeni delege yapısı ve il kongrelerinin sonuçlarına göre, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu'na rakip çıkmasının "zor göründüğü" ifade ediliyor.

Önceki kurultayda Kılıçdaroğlu'na rakip olan Yalova Milletvekili Muharrem İnce'nin il kongrelerinde beklediği sonuçları alamadığı değerlendiriliyor. İnce'nin, delege sayısı çok az olan Trabzon, Isparta, Yalova, Düzce gibi bir kaç küçük ilde istediği sonuçları elde ettiği dile getiriliyor. İnce'nin adaylık için henüz son kararını vermediği belirtiliyor.

İzmir Milletvekili Mustafa Balbay'ın ise adaylıkta ısrarcı olduğu bu nedenle delegelerden imza isteyeceği kaydediliyor.

İstanbul ve İzmir'de "genel merkezin desteklediği adayların seçilemediği" yönündeki haberler de parti yöneticileri tarafından eleştiriliyor. Bu iki ilde göreve gelen il başkanlarının Genel Başkan Kılıçdaroğlu'na tam destek vereceği ifade ediliyor.

- Kurultay hazırlıkları sürüyor

Kurultay tarihini basketbol Ligi'nin devre arasına göre planlayan CHP, 16-17 Ocak'ta Ankara Spor Salonu'nda gerçekleştireceği 35. Olağan Kurultay'ın hazırlıklarını da sürdürüyor.

Işık, ses ve oturma düzenlerini yapacak firmalarla anlaşmaya varan CHP, delegelerin konaklayacağı otellerde yer ayırttı.

CHP'de kurultayda kullanılacak sloganları da büyük oranda belirledi. Genel Başkan Kılıçdaroğlu'na sunumu yapılan ancak kamuoyuyla henüz paylaşılmayan sloganlarda "toplumsal barış, hukuk, adalet ve özgürlük" temalarının ağırlıkta olduğu öğrenildi.

CHP'nin, 1 Kasım Seçim sürecinde kullandığı "Önce Türkiye" sloganı, kurultayda da yer alacak. 

Güncelleme Tarihi: 30 Aralık 2015, 12:33
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner321

banner324

banner325

banner326

banner327