Çiftçiler Entegre Mücadeleyi Tarlada Öğreniyor

Çanakkale’de entegre mücadele kapsamında başlatılan çiftçi tarla okulu faaliyetleri Ezine Karagömlek köyünde domates bahçesinde gerçekleştirildi.2014 yılı Bitki sağlığı programı talimatları doğrultusunda yürütülen faaliyetler içinde...

Çiftçiler Entegre Mücadeleyi Tarlada Öğreniyor
Çanakkale’de entegre mücadele kapsamında başlatılan çiftçi tarla okulu faaliyetleri Ezine Karagömlek köyünde domates bahçesinde gerçekleştirildi.
2014 yılı Bitki sağlığı programı talimatları doğrultusunda yürütülen faaliyetler içinde tarla okulları, çiftçiler tarafından ilgi görüyor. Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl ve İlçe Müdürlükleri tarafından, Ağustos ayında Bayramiç Çırpılar köyünde elmada entegre mücadele ve Eylül ayında Merkez İlçe Yapıldak köyünde şeftalide entegre mücadele konuları tarlada uygulamalı olarak öğretiliyor. Ezine Karagömlek köyünde düzenlenen tarla okuluna İl Müdürü Erdem Karadağ, Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü Başak Egesel, Ezine İlçe Müdürü Ramazan Eren, Ezine Ziraat Odası Başkanı Ahmet Önder, BAYER Marmara Bölge Müdürü Mustafa Dere, teknik personel ve Ezineli üreticiler katıldı. İl Müdürü Karadağ, üretimin bir bütün olarak düşünülmesini, yetiştiricilikte kalite ve gıda güvenliğinin önemli olduğunu ve çevre ve insan sağlığının da bu bütün içerisinde korunması gerektiğini vurguladı. Tarla okulu çalışması kapsamında konu uzmanlarınca domates hastalık ve zararlıları ve entegre mücadele teknikleri, kalibrasyon, ilk yardım, pazarlama konularında bilgi verildi. Kalan eğitim programı domates bahçesinde uygulamalı olarak gerçekleştirildi.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner321

banner324

banner325

banner326

banner327