Çimenlik Kalesi Ve Tabyalarda Çalişmalar Sürüyor

Çanakkale İl Kültür ve Turizm Müdürü Kemal Dokuz, restorasyon çalışmaları devam eden Çimenlik kalesi ve Anadolu Hamidiye tabyalarındaki çalışmaları yerinde inceledi. Dokuz, Çimenlik Kalesi Askeri Müzesinin 18 Mart Törenleri öncesi hizmete...

Çimenlik Kalesi Ve Tabyalarda Çalişmalar Sürüyor
Çanakkale İl Kültür ve Turizm Müdürü Kemal Dokuz, restorasyon çalışmaları devam eden Çimenlik kalesi ve Anadolu Hamidiye tabyalarındaki çalışmaları yerinde inceledi. Dokuz, Çimenlik Kalesi Askeri Müzesinin 18 Mart Törenleri öncesi hizmete gireceğini söyledi.
İstanbul Röleve ve Anıtlar Müdürü Selman Ünlügedik, İl Kültür ve Turizm Müdürü Kemal Dokuz, firma yetkilileri ve teknik personelle birlikte İstanbul Röleve ve Anıtlar Müdürlüğü koordinesinde restorasyonu süren Çimenlik kalesi ve Anadolu Hamidiye Tabyasındaki çalışmaları yerinde incelediler. 1462 yılında Fatih Sultan Mehmet tarafından İstanbul’un savunulması amacıyla Çanakkale Boğazı’nın en dar yerine Anadolu yakasına yaptırılan ve 14 Ocak 2014 tarihinde restorasyon çalışması başlatılan Çimenlik Kalesi Askeri Müzesinin 25 şubat tarihinde tamamlanacağı belirtildi. 1892 yılında Sultan ll.Abdülhamit tarafından yaptırılan 09 Mayıs 2011 tarihli protokol ile 20 yıllığına Kültür ve Turizm Bakanlığı geçici kullanımına verilen Anadolu Hamidiye Tabyasında ise çalışmaların 15 Temmuz 2015 tarihinde bitirilmesi planlanıyor.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner321

banner327