Çin'de büyük facia! Çok sayıda ölü yüzlerce yaralı

Çin'de tehlikeli kimsayal maddelerin saklandığı depoda meydana geldiği belirtilen patlamada, 17 kişi öldü, 400'den fazla insan da yaralandı.

Çin'de büyük facia! Çok sayıda ölü yüzlerce yaralı
Çin'in kuzeyindeki Tiancin şehrinde büyük bir patlama meydana geldi. Tehlikeli kimsayal maddelerin saklandığı depoda meydana geldiği belirtilen patlamada, 17 kişi öldü, 400'den fazla insan da yaralandı.Çin’in Tiancin kentinde patlayıcı sevkiyatı sırasında yerel saatle 23.30’da devasa bir patlama meydana geldi. İlk patlamanın ardından birkaç saniye sonra daha güçlü bir patlama daha yaşandı. Olayda 9'u itfaiyeci 17 kişi yaşamını yitirdi, 400'den fazla insan da yaralandı. Yaralıların 32'sinin durumunun kritik olduğu açıklandı.Şinhua ajansının haberinde, patlamanın, Yeni Binhay bölgesinde "tehlikeli kimyasal maddelerin" saklandığı bir depoda meydana geldiği belirtildi.Çin medyası, patlamanın yaşandığı deponun sahibi olan Ruihai Logistics şirketinin üst düzey yöneticileirnin sorgulandığını duyurdu.

Çin resmi medyasına göre; patlamalar, nakliye edilen patlayıcıların havaya uçmasıyla yaşandı.Şinhua haber ajansı ilk patlamayı 30 saniye sonra ikincisinin izlediğini ve daha sonra başka patlamalar da yaşandığını bildirdi.

Şiddetli patlama nedeniyle bölgede bulunan binaların camlarının kırıldığı ve yüzlerce kişinin yaralandığı kaydedildi.

Yaralılar tedavi edilmek üzere çevrede bulunan hastanelere sevk edildi.Bölgede patlamanın ardından geniş çaplı elektrik kesintileri yaşandı.

Patlamaların yarattığı yer sarsıntısının Tiancin'in birkaç kilometre uzağında hissedildiği söyleniyor.


Limanda bulunan yüzlerce araba patlamanın etkisiyle kullanılmaz hale geldi.

CNN’e konuşan Çin deprem merkezinden bir yetkili, ilk patlamanın 3 ton, ikincisinin 21 ton TNT infilakıyla eşdeğer olduğunu kaydetti.

Patlamanın ardından meydana gelen yangının kontrol altına alındığı ifade edilirken, söndürme çalışmalarına katılan 2 itfaiye erinden haber alınamadığı öğrenildi.

Tiancin limanının olağan işleyişine devam ettiği açıklanırken, kent merkezindeki metro hatlarının geçici olarak seferlerine ara verdiği duyuruldu.Tiancin başkent Pekin'in güneybatısında 7,5 milyon kişinin yaşadığı büyük bir liman ve sanayi kenti.
 
Güncelleme Tarihi: 13 Ağustos 2015, 08:28
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner324

banner325

banner327