Çorum’dan 15 Milyon Dolarlık Yumurta İhracati

Türkiye’de yumurta üretim sektöründe önemli pazar payına sahip olan Çorum’da geçtiğimiz yıl 15 milyon dolarlık sofralık yumurta ihracatı yapıldı.Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Erkan Elfaz Ermiş, Türkiye’de 88.7 milyon adet...

Çorum’dan 15 Milyon Dolarlık Yumurta İhracati
Türkiye’de yumurta üretim sektöründe önemli pazar payına sahip olan Çorum’da geçtiğimiz yıl 15 milyon dolarlık sofralık yumurta ihracatı yapıldı.
Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Erkan Elfaz Ermiş, Türkiye’de 88.7 milyon adet yumurta tavuğu bulunduğunu, günlük 4 milyon yumurta üretildiğini belirterek, aylık üretimi yapılan yaklaşık 100 milyon civarındaki yumurtanın yüzde 4.4’ünün Çorum’dan karşılandığını söyledi.
Çorum’da 95 adet yumurta işletmesinin faaliyet gösterdiğini açıklayan Ermiş, bu işletmelerde 5 milyon yumurta tavuğunun bulunduğunu ifade etti.
Geçtiğimiz yıl yumurta sektöründe daralma yaşansa da yıl sonuna doğru başta Irak olmak üzere, Türk cumhuriyetleri ve Rusya’ya ihracat yapıldığını belirtti. Sektörde şuanda kendilerine iletilen bir sorun olmadığını dile getiren Ermiş,yumurta pazarında dönemsel olarak satış ve pazarlama noktasında problemler yaşandığını kaydetti. Ermiş, ayrıca Çorum’da üretilen yumurtaların büyük çoğunluğunun ihraç edildiğine dikkat çekti.
İHRACAT HER GEÇEN YIL ARTIYOR
Yumurta ihracatında her geçen yıl artış olduğunu anlatan İl Müdürü Ermiş, “2010 yılında 6 milyon dolar, 2011 yılında 8 milyon dolar ihracat yapıldı. 2012 yılında bu oran 13 milyon dolara yükselirken, 2013 yılında 14 milyon dolar, 2015 yılında ise 15 milyon dolara yükseldi” dedi.
2015 yılında uygulanmakta olan İPARD programlarında yumurta tavukçuluğunun da yatırım desteği beklendiğini açıklayan Ermiş, kırsal kalkınma yatırımlarında da Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nca yumurta üreticilerine çelik silo, paketleme konularında destekleme yapıldığını sözlerine ekledi.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner321

banner324

banner325

banner326

banner327