Coşkun’dan Gaziantep Kent Konseyi Açıklaması

Gaziantep Kent Konseyi Başkanı Prof. Dr. M. Yavuz Coşkun, önümüzdeki günlerde yapılacak Genel Kurul öncesi açıklama yayımladı.Gaziantep Kent Konseyi Başkanı Prof. Dr. M. Yavuz Coşkun, 14 Ağustos 2014 Perşembe günü yapılacak Genel Kurul...

Coşkun’dan Gaziantep Kent Konseyi Açıklaması
Gaziantep Kent Konseyi Başkanı Prof. Dr. M. Yavuz Coşkun, önümüzdeki günlerde yapılacak Genel Kurul öncesi açıklama yayımladı.
Gaziantep Kent Konseyi Başkanı Prof. Dr. M. Yavuz Coşkun, 14 Ağustos 2014 Perşembe günü yapılacak Genel Kurul öncesi yayımladığı yazılı açıklamada şu ifadelere yer verdi:
“2006 yılında kuruluş kanunu ile hayata geçmiş, tohumları atılmış olan Kent Konseyi oluşumu ve sürecinde 2009 yılından beri yaklaşık 5 yıldır görevimizi sürdürmekteyiz. Bilindiği üzere, Kent Konseyi, gönüllük esasına dayalı olarak çalışan bir danışma organı hüviyetiyle, ortaya çıkan kentin fikir ve görüşlerini, icra kurumlarına ileten bir kuruluştur.
Ülkemiz ve ilimizde; “kentleşme”, “kentlileşme”, “kent bilinci” ve “kent konseyi” kavramlarına dair, alınması gereken önemli mesafeler olduğunun farkında olarak, ülkemizdeki diğer kent konseyleri ile kıyaslandığında; Gaziantep Kent Konseyi ülkenin önde gelen kent konseylerinden biri olmuştur. Benzer illere oranla; çok kısıtlı imkânlarımıza rağmen (örneğin 2014 bütçemiz 25 bin TL ve iki kadrolu çalışan elemanımız olmasına karşın, Bursa ve Adana gibi illerde bu rakam bütçe olarak 3-5 milyon TL, 15-25 kadrolu çalışan civarındadır) önemli faaliyetler gerçekleştirilmiştir.
Bunların arasında; “Türkiye Engelsiz Kentler Çalıştayı”, “Türkiye Kent Konseyleri Birliği toplantıları”, “Göç ve Toplumsal Duyarlılık Çalıştayı”, “Suriyeli sığınmacılarla ilgili olarak yapılan bir dizi toplantı ve hazırlanan raporlar”, “Kadına dair şiddet ve hukuk konulu çalışma ve toplantılar”, “Eğitim ve Okul konulu yoğun çalışma ve toplantılar”, “Sağlık alanında yapılan çalışmalar”, “Madde Bağımlılığına ilişkin yürütülen faaliyetler”, “Muhtarlarımızla gerçekleştirilen toplantılar” ve ayrıca Gençlik, İmar ve Ulaşım, Turizm, Afet ve Deprem, Hava Kirliliği, Enerji, Çevre Sağlığı, Spor, Gıda Güvenliği’nin yanında ilimiz sanayi, ticaret, kültür ve sanatına ilişkin ve benzeri birçok etkinlik sayılabilir.
Bütün bu faaliyetlerimizde Sayın Valimiz, ilimiz parlamenterleri, belediye başkanlarımız, kamu kurum yönetici ve çalışanları, sivil toplum kuruluşları, bilim, kültür ve sanat insanları ile halkımızın destek ve katkıları hep arkamızdaydı.
Dönemimizde daha önce atılan tohumların yeşermesi konusunda olanca samimi gayretlerimizi gösterdik. 14 Ağustos 2014 Perşembe günü yapılacak Genel Kurul’da seçilecek olan yeni Kent Konsey Başkanımız ve Yürütme Kurulu üyelerini şimdiden candan tebrik ediyor ve Kent Konseyi olarak yapacakları başarılı çalışmalarla yeşeren bu ağaca, yeni ana ve büyük dallar ekleyeceklerine yürekten inanıyoruz.
Genel Sekreterimiz, Yürütme Kurulu Üyelerimiz, Meclis ve Çalışma Grubu Başkanlarımız ve Üyelerimiz, Genel Kurul üyelerimiz bu zamana değin gerçekten gönüllük esasına dayalı olarak canhıraş, kutlu bir çaba vermişlerdir. Her zaman desteğini gördüğümüz dönemin Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı ve halen Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Fatma Şahin’e, önceki Valimiz Sayın Süleyman Kamçı’ya ve Valimiz Sayın Erdal Ata’ya, tüm Milletvekillerimize, önceki Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Asım Güzelbey’e, İlçe Belediye Başkanlarımız Sayın Rıdvan Fadıloğlu ve Mehmet Tahmazoğlu’na, akademisyenlere, başta Rektörü olduğum Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) olmak üzere tüm üniversitelerimize, Oda Başkanlarımız ve Organize Sanayi Başkanımız ve yetkililerine, kamu kurumlarının çok değerli yöneticilerine, tüm sivil toplum kuruluşlarına, İpekyolu Kalkınma Ajansı (İKA) Genel Sekreteri ve çalışanlarına, katkısı olan herkese ve sevgili Gaziantep halkına samimi teşekkürlerimizi borç biliyoruz.”
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner324

banner325

banner327