Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Ayasofya'nın ibadete açılmasından sonra ilk açıklama

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, MHP Genel Başkanı Bahçeli ile Fatih Sultan Mehmet Han'ın türbesini ziyaret etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ayasofya'nın ibadete açılmasından sonra yaptığı ilk açıklamada, "Artık burası aslına döndü, camiydi tekrar cami oldu. Şimdi ilanihaye inşallah cami olarak tüm inananlara hizmete devam eder. Tüm insanlığın bir kültür mirası olarak her dinden insanların gelip gezebileceği bir yer." dedi. Erdoğan, cuma namazına 350 bin kişinin katıldığını açıkladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Ayasofya'nın ibadete açılmasından sonra ilk açıklama

Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi'nde 86 yıl sonra kılınan ilk cuma namazı sonrası Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Fatih Sultan Mehmet'in türbesini ziyaret etti.  Erdoğan'a MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli de eşlik etti.

Türbeye girmeden önce gazetecilere kısa bir açıklama yapan Erdoğan, şunları söyledi: Gayretlerimiz neticesiyle, Yargı'nın da hamdolsun hakikati görmesiyle sona erdirdik. Artık burası aslına döndü, camiydi tekrar cami oldu. Şimdi ilanihaye inşallah cami olarak tüm inananlara hizmete devam eder. Ama bunun yanında tüm insanlığın bir kültür mirası olarak her dinden insanların gelip gezebileceği bir yer. İşin gerçek sahibi Fatih Sultan Mehmet Han'ın kabrini bir ziyaret edelim istedik" ifadelerini kullandı.

"ÇOK ÇOK ÖNEMLİYDİ"

Türbe ziyareti sonrası yine gazetecilerin sorularını yanıtlayan Erdoğan, "Her şeyden önce Ayasofya'yı bizim şu anda aslına Cumhur İttifakı olarak büyük bir gayretle döndürmüş olmamız, milletimizin 10 yıllara sarih özlemini gerçekleştirme bakımından çok çok önemliydi. Az önce resmi rakam olarak aldım 350 bin kişi bugün cuma namazına iştirak etmiş. Tabi çok çok önemli bir aşkın mahsulüydü. Hep beraber biz emeği geçen tüm kardeşlerime, gerek burada yargının ortaya koyduğu tavra, gerekse Cumhur İttifakı olarak ortaya koyduğumuz tavrın birlik beraberlik içerisinde devamını Allah'tan diliyorum. Sizlere de çok teşekkür ediyorum" dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner321

banner324

banner325

banner326

banner327