Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan 'Bağdadi' açıklaması: 13 tane yakını elimizde

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Macaristan Başbakanı Viktor Orban ile ortak basın toplantısında yaptığı açıklamada, "Bağdadi'nin 13 tane yakın çevresini yakaladık, onlar da elimizde" ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan 'Bağdadi' açıklaması: 13 tane yakını elimizde

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları...

- 10 maddelik anlaşmamızın her iki ülke adına hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum.

- Stratejik işbirliğimizin ilerletilmesi için atılacak adımlar üzerinde durduk.

- Biraz sonra Macaristan ve Türkiye'den 15 iş adamımız ile bir toplantı gerçekleştireceğiz. Birlikte ne gibi adımlar atılabileceğini, hatta 3. ülkelerde neler yapılabileceğini konuşacağız. Macaristan ile örnek bir iş birliğimiz mevcut.

- Birazdan iş adamlarımızla yapacağımız toplantının içeriğinde, savunma sanayindeki projeleri hayata geçirme konusunda kararlıyız.

- Geçtiğimiz görüşmede Gülbaba Türbesi'nin açılışını yapmıştık.

- Macaristan'ın Avrupa Birliği sürecimize verdiği desteğe müteşekkirim. AB'nin son dönem izlediği tutum yapıcı olmaktan uzaktır.

- Sayın Başbakan'a Barış Pınarı Harekatı'na verdiği destekten dolayı şükranlarımızı ilettik.

- Ülkemizde 4 milyon mülteci var. Güvenli bölge için atmak istediğimiz adım mültecilerin kendi topraklarına dönmesini sağlamaya yöneliktir.

- BM Genel Sekreteri geçen günlerde İstanbul'daydı. Kendisine verdiğim evraklar doğrultusunda bu konuda çalışma sözü verdi.

- Bazı ortakların terör liderleri ile yaptıkları görüşmeler ve dayanışmalar var. Bunlar bizi ciddi manada üzmüştür. Uluslararası bir terörle mücadele vereceksek NATO üyelerinin böyle bir görüşmeyi yapması affedilebilir değildir.

- Dünyada Türkiye kadar DEAŞ konusunda güçlü bir tepki koyan ikinci bir ülke yoktur.

- En son Bağdadi'nin ablasını eşi ile beraber yakaladık. Şu an bizde. Eşini yakaladık, bizde. En son 13 tane en yakın çevresini yakaladık, onlar da elimizde.
Biz DEAŞ ile mücadeleyi böyle veriyoruz.

-  Burada insanın huzuru ve menfaati yatmaktadır. 

- Suriye krizinde 1 milyon insan hayatını kaybetti. Bu insanlar için BM hesaplarına göre kendi bütçemizden 40 milyon dolar harcadık. 

- Bize sığınan bu insanlara her türlü desteği vermek zorundayız. Barış Pınarı Harekatı ile şu an kadar biz mücadelemizi sürdürüyoruz.

- ABD ile ardından Rusya ile mutabakat yaptık. Fakat ne ABD 120 saatlik sürede teröristleri bölgeden çıkarabildi, ne Rusya.

Macaristan Başbakanı Viktor Orban'ın açıklamalarından satır başları:

Ekonomik işbirliğimizle ilgili olarak iki ülke arasındaki hacmi 5 milyar dolara yükselteceğiz.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner324

banner325

banner327