Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Babaocağı Güneysu Adeta Yeniden İmar Edilecek

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın babaocağı Rize’nin Güneysu ilçesi adeta yeniden imar edilecek.Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı (DOKA), Doğu Karadeniz Bölgesi’nde turizmin gelişmesi ve bölgenin turizmden hak ettiği payı alabilmesi...

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Babaocağı Güneysu Adeta Yeniden İmar Edilecek
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın babaocağı Rize’nin Güneysu ilçesi adeta yeniden imar edilecek.
Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı (DOKA), Doğu Karadeniz Bölgesi’nde turizmin gelişmesi ve bölgenin turizmden hak ettiği payı alabilmesi için yaptığı çalışmalara devam ediyor. Son yıllarda bölgeyi ziyaret eden turist sayısının her yıl hızlı bir şekilde artıyor olması ve özellikle Körfez ülkelerinden son yıllarda Doğu Karadeniz Bölgesi’ne dönük talep patlamasının yaşanması yeni destinasyon alanlarının devreye sokulmasını zorunlu kılıyor.
Bu amaca yönelik olarak DOKA, yeni bir projeyi hayata geçiriyor. Yerel potansiyelleri, varlık değerlerini gözeterek kentsel rehabilitasyon ve turizme yönelik gelişim planlamasına temel girdi sağlamak, konsept projeler sunmak ve yeni turizm destinasyon alanları oluşturmak amacı ile ‘Güneysu Vadisi Turizm Odaklı Yenileme, Gelişim ve Kalkınma Eylem Planı Projesi’nin uygulanmasına başlandı. Proje ile bölgedeki yapılar yöresel mimari ile yeniden şekillenecek ve yeni yaşam alanları oluşturularak turizm altyapısı tamamlanacak.
Projeyle; Güneysu Vadisi ana ulaşım akslarında ve ilçe örnek alanlarında kentsel kirliliğin giderilmesi, kentsel tasarımın örnekleriyle konseptlerinin hazırlanması, Güneysu özelinde tipoloji, mimari referans kütükleri ve referans modellerin hazırlanması ve geliştirilmesi, Güneysu Vadisi geneline uyarlanacak “kentsel rehabilitasyon” ve “öze dönüş” konseptlerinin örneklenmesi, Güneysu Vadisi varlık temelli gelişim ve eylem planlaması ve yerel kalkınmasında turizm odaklı kümeleme seçeneklerinin raporlanması, Potansiyel proje geliştirme alanları için günübirlik ve konaklama gibi farklı turizm konseptlerinin geliştirilmesi amaçlanıyor.
UZUNGÖL VE AYDER DIŞINDA YENİ MARKALAR OLUŞTURULMALI
Bölgede Uzungöl ve Ayder’in markalaştığını ve turist taleplerini karşılamak için yeni havzalar açmak gerektiğini belirten Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı (DOKA) Genel Sekreteri Çetin Oktay Kaldırım, “Bölgemizi ziyaret eden turist sayısı her yıl hızlı bir şekilde artıyor ve özellikle Körfez ülkelerinden son yıllarda bölgemize dönük talep patlaması yaşıyoruz. Turist artışı bu yıl zirve yaptı ve konaklama yetersizliğinden gelen talebin yarısını geri çevirmek zorunda kaldık. Karadeniz havzası dünyada yeni gelişen, çok önemli destinasyonlardan biri. Dünyada paradigmalar artık değişiyor, yeni paradigmalar hakim olmaya başladı. Artık dünyada büyüme ekseni batıdan doğuya doğru dönüyor. Günümüzün yükselen değerleri, bölgeleri, ülkeleri yerini yeni gelişen yükselen değerlere, bölgelere, şehirlere bırakıyor. Yaptığımız değerlendirmelerde bu havzalardan birisi de Karadeniz olacak” diye konuştu.
Güneysu’da DOKA tarafından desteklenen ve Güneysu Kaymakamlığı tarafından yürütülen, yörede turizme ivme kazandıracak olan Güneysu Çamlıca Köyü Arapdüzü Piknik ve Mesire Alanı’nda yapılan tesisleri ve yürüyüş parkurunun da övgüye değer, bölge turizmine ve bölge insanına katkı sağlayacak vizyon bir proje olduğuna dikkat çeken Kaldırım, “Bu proje Güneysu Vadisi Turizm Odaklı Yenileme, Gelişim ve Kalkınma Eylem Planı Projesi’ ile desteklenince bölge turizm için çok önemli bir destinasyon merkezi haline gelecek. Hayata geçen bu projelerle hem bölgemiz hem ülkemiz kazanacak” dedi.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner324

banner325

banner327