Cumhurbaşkanlığı törenine sürpriz iki isim

Meclis'teki Cumhurbaşkanlığı yemin töreni Türk siyaset tarihinde bir ilke sahne olacak. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın yemin törenine Rusya Devlet Başkanı Putin ve ABD Başkanı Barack Obama davet edildi.

Cumhurbaşkanlığı törenine sürpriz iki isim

Başbakan Erdoğan'ın 28 Ağustos'ta gerçekleştirilecek Cumhurbaşkanlığı yemin törenine, öncekilerden farklı olarak yabancı devlet başkanları da davet edildi. Davetliler arasında yer alan ABD Başkanı Obama ve Rus lider Putin'in, Meclis'teki törene temsilcilerini göndermeleri bekleniyor.

Öncekilerden farklı olacak

Başbakan Tayyip Erdoğan'ın 'farklı bir Cumhurbaşkanı profili' ve 'yeni teamül' sinyalleri pratiğe yansımaya başladı. Erdoğan'ın halk tarafından seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı olması nedeniyle Meclis'teki yemin töreni 'ilk'lere sahne olacak.

Daha önce Cumhurbaşkanları Meclis tarafından seçildiği için yemin töreni de Meclis'in bir faaliyeti olarak tamamlanıyordu. Erdoğan'ın yemin töreni için ise öncekilerinden farklı olacak.

Törene, yabancı devlet başkanları da katılacak. Yemin töreni için ABD Başkanı Barack Obama, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin başta olmak üzere dünya liderlerine davetiye gönderildi. Obama ve Putin'in temsilci göndermesi bekleniyor.

Yemin törenine, Türk cumhuriyetlerinden ve başta Katar olmak üzere Körfez ülkelerinden de devlet başkanı düzeyinden katılım olacak.

Güncelleme Tarihi: 20 Ağustos 2014, 10:39
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner324

banner325

banner327

banner330