"Darbe erkene alındı komutanım neredesiniz?"

15 Temmuz’la ilgili açılan ilk davanın dosyasına, FETÖ’nün ihaneti planlanandan erkene aldığını ortaya koyan delil de girdi. Bir asker Burak adlı asteğmene, “Komutanım faaliyet öne alındı. Acil toplanıyor tabur. Neredesiniz, yüzbaşı aradı” mesajı attı.

"Darbe erkene alındı komutanım neredesiniz?"
FETÖ’nün darbe girişimi, 15 Temmuz Cuma günü deşifre olunca, 16 Temmuz sabaha karşı saat 03’te başlayacak kalkışma akşam saatlerine çekildi. Bu plan değişikliğini ortaya koyan deliller şimdiye kadar ortaya çıkmadı. Karar Gazetesi FETÖ cuntasının koordinasyonunun bozulmasına ve halkın direnişiyle darbe girişiminin başarısız olmasına neden olan değişiklikle ilgili ilk kanıta ulaştı. Denizli 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan ilk 15 Temmuz davasına delil olarak giren bir SMS yazışması cuntanın ihanet planını değiştirdiğini ortaya koydu. İhanetin ardından tutuklanan Söke 11. Komando Tugay Komutan Yardımcısı Yüzbaşı B.’nin emrindeki rütbeli bir asker, 15 Temmuz saat 22:36’da Burak adlı asteğmene, “Komutanım faaliyet öne alındı sanırım. Acil toplanıyor tabur. Neredesiniz B. yüzbaşı aradı” mesajı attı. Sözkonusu mesajı atan asker tutuklanırken cep telefonundaki görüşme kayıtları da incelendi. Darbe girişimi kapsamında Çardak Havalanı’nın ele geçirilmesi ve 600 komandonun Ankara’ya gönderilmesi için eğitim faaliyeti adı altında yapılan planla ilgili listesinin de aynı kişiye Yüzbaşı B. tarafından gönderildiği tespit edildi.
‘MİT MÜDÜR’LE GÖRÜŞME
Yazışmaları darbe delilleri arasında yer alan şüpheli askerin cep telefonundan yaptığı son görüşmelerde “MİT Kamil, MİT Müdür ve MİT Aytaç” adlı kayıtlar da dikkat çekti.Yüzbaşı B. ise, ifadesinde 5 günlük eğitim faaliyeti çerçevesinde Denizli’ye gidileceğini ve intikal eğitiminin Kara Kuvvetleri Komutanı’nın denetlemesine esas olacağının kendilerine söylendiğini iddia etti. Yüzbaşı B. “Saat 24 sıralarında Çardak Havaalanı’na doğru hareket ettik. Yaptığımız faaliyetin darbe ile ilgili olduğunu bilsem faaliyete hemen son verirdim. Hava Meydan Komutanlığı apron bölgesine gittiğimizde iki kargo uçağını daire çizerken gördük. Bu sırada Albay Erol Akman uçaklarla Ankara’ya giderek, darbe girişimi ile ilgili bir olayda bir bölgenin emniyetini alacaklarını söyledi. Akman’a kafamda soru işaretleri var dediğimde, ‘Biz askeriz emir verilir gereğini yaparız’ diyerek sert tepki gösterdi” şeklinde kendisini savundu. Yüzbaşı B. Çardak’a gittikten sonra darbe girişimini anladığını, taburuyla ayrılmaya çalıştığını söyledi.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner326