Davutoğlu Davos yolcusu

Başbakan Ahmet Davutoğlu, 40'ın üzerinde devlet başkanı ile iş dünyası ve 2000'den fazla sivil toplum örgüt üyelerinin katılacağı Davos zirvesine gidiyor.

Davutoğlu Davos yolcusu

Davos katılımcıları belli oldu. Bu yıl 40’ın üzerinde devlet ve hükümet başkanı ile iş dünyası ve sivil toplumdan 2 bin 500’ün üzerinde temsilci katılacak.

Katılımcılar arasında Mısır Devlet Başkanı Abdülfettah El Sisi, Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesud Barzani de bulunuyor.
Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun da katılacağı, bu yıl 45’incisi yapılacak olan geleneksel Davos-Klosters Zirvesi’nin konukları arasında Mısır Devlet Başkanı Abdülfettah El Sisi ile Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesud Barzani de olacak.

Davos’a katılacak isimler belli oldu. Bu yıl 2 bin 500 dolayında iş dünyası ve sivil toplum temsilcisinin yanısıra 40’ın üzerinde devlet ve hükümet başkanı 21-24 Şubat arasında düzenlenecek Dünya Ekonomik Forumu Zirvesi’ne katılacak.

Bu yılki toplantıların ana teması “Yeni Küresel Bağlam” olacak. Bu çerçeve dünyayı bugün ilgilendiren 10 küresel zorluğu içeriyor. Konular “çevre ve kaynak kıtlığı, istihdam becerileri ve insani sermaye, cinsiyet eşitliği, uzun vadeli yatırım, altyapı ve kalkınma, gıda güvenliği ve tarım, uluslararası ticaret ve yatırım, internetin geleceği, küresel suç ve yolsuzluk, sosyal kapsama ve finansal sistemlerin geleceği” şeklinde belirlendi.

Davos gündeminde jeopolitik çatışmalarda yükseliş, salgınlar, farklı büyüme oranları ve yeni enerji çerçevesi de Forum süresinde yapılacak konferans ya da panellerin gündeminde ele alınacak.

Dünya Ekonomik Forumu Kurucusu ve Başkanı Dr. Klaus Schwab “Forum kamu-özel sektör işbirliği platformu olarak uluslararası topluma hizmet ediyor. Karşılaştığımız zorluklara hitap eden böylesi bir işbirliği, daha önce olduğundan çok daha fazla yaşamsal. Ancak karşılıklı güven gerektiriyor. Umudum Yıllık Toplantılar’ın küresel güvenin bir rönesansı için başlangıç noktası olarak hizmet görmesi” dedi.

DAVUTOĞLU, SİSİ, BARZANİ…

Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun yanısıra toplantıya bu yıl katılacak isimlerden bir bölümü şöyle: Beji Caid Essebsi (Tunus Başbakanı) François Hollande (Fransa Cumhurbaşkanı), Li Keqiang (Çin Halk Cumhuriyeti Başbakanı) Angela Merkel (Almanya Başbakanı) John Kerry (ABD Dışişleri Bakanı), Muhammad Navaz Şerif (Pakistan Başbakanı) Matteo Renzi (İtalya Başbakanı), Simonetta Sommaruga (İsviçre Konfederasyonu Devlet Başkanı), Jacob Zuma (Güney Afrika Devlet Başkanı).

Forum 280 toplantıdan oluşacak. Bunlardan 100’ü internetten canlı yayınlanacak. “Kriz ve İşbirliği” başlıklı tema altında yapılacak “Jeopolitik krizlerin çözümü” konulu oturumda “uluslararası toplum Ukrayna, Orta Doğu ve dünyanın diğer bölümlerini istikrarsızlaştırmayı sürdüren çatışmalarla sürekli barışa ilişkin hangi yardımda bulunabilir?” sorusunun yanıtı aranacak. Bu tartışmanın katılımcıları arasında, Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah El Sisi, Ürdün Kralı Abdullah El Hüseyin, Irak Başbakanı Haydar Al Abadi, Irak Kürdistan Bölgesi Başkanı Mesud Barzani, Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko bulunuyor.

Çevre konularındaki panellere katılacak isimler arasında eski ABD Başkan Yardımcısı Al Gore da bulunuyor.

Dünya ülkeleri arasında eşitsiz büyümenin ele alınacağı toplantıları konukları ise IMF Başkanı Christine Lagarde ile Brezilya, Kanada, İngiltere, Fransa, İtalya, Japonya, Meksika ve İsviçre merkez bankaları başkanları olacak.

Davos toplantılarına sık sık katılan Google CEO’su Eric Schmitt ile Bill ve Melinda Gates çalışmalarda bu yıl da yer alacak. Dünya Bankası Başkanı Jim Yong Kim ile OECD Genel Sekreteri Angel Gurria toplantılara katılacak diğer isimler arasında. 


Güncelleme Tarihi: 15 Ocak 2015, 09:27
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner321

banner324

banner325

banner326

banner327