Davutoğlu: Siyasi mühendislik boyutu da var

Başbakan Ahmet Davutoğlu, özel uçak "ANA" ile saat 01.05’te Urfa’dan İstanbul’a geldi.

Davutoğlu: Siyasi mühendislik boyutu da var
Atatürk Havalimanı’na gelen Davutoğlu buradan AK Parti İstanbul İl Başkanlığı’na geçti. Yetkililerden bir kişinin hafif yaralandığı saldırıya ilişkin bilgi alan Davutoğlu il binası önünde basın mensuplarına açıklama yaptı.

Davutoğlu yapılan eylemin hiçbir şekilde kendilerini yıldırmayacağını belirterek şöyle konuştu: "Bugün saat 22.04 civarında önünde bulunduğumuz İstanbul İl Başkanlığımıza silahlı bir saldırı gerçekleştirilmiştir. Bu silahlı saldırıda buraya ziyaret için gelen bir arkadaşımız Sinan Kılıç kolundan hafif şekilde yaralanmış ve tedavisi sonucunda taburcu edilmiştir. Bu saldırı her şeyden önce Türkiye’nin huzuru demokrasimizin geleceği açısından şiddetle kınıyoruz. Son dönemde terörü yaygınlaştırmak suretiyle Türkiye’nin demokrasisine huzuruna zarar vermeyi düşünen bütün çevreler şunu bilmelidirler ki bu tür saldırılarla ne Türkiye’yi ne hükümetimizi nede partimizi yıldırabilirler. 20 Temmuzda Suruç’ta gerçekleşen saldırı sonrasında arka arkaya gelen terör eylemlerine yönelik olarak başlattığımız operasyonlarla birlikte partimize dönük saldırılarda da bir artış gözlenmiştir. İstanbul’da Kartal, Maltepe, Sultangazi’de, İzmir Karşıyaka’da benzer saldırılar olmuştur. Bu saldırılarda terör örgütleri bize bir mesaj vermek ve Türkiyenin huzurunu istanbulumuzun asayişini ve partimizin faaliyetlerini engellemeyi planlıyorlarsa ki hedefleri budur, hiçbir şekilde bunu gerçekleştiremeyecekler"

BİR DE SİYASİ MÜHENDİSLİK BOYUTU ORTAYA ÇIKIYOR"

Başbakan Davutoğlu Hükümet kurma çabaları içerisinde yaşanan bu terör olaylarının manidar olduğunu belirterek, "Olayın terör boyutu dışında bir de siyasi mühendislik boyutu açık bir şekilde ortaya çıkıyor. Dikkat ederseniz 7 Haziran seçimleri sonrası ortaya çıkan siyasi tablonun gereği olarak uzlaşma ve siyasi bir süreç içerinde bir an önce hükümet kurma yönünde iyi niyetle çaba sarf ettiğimizi hepiniz görüyorsunuz. Bu çabaları sürdürürken birileri de bir boşluk havası oluşmuşçasına puslu bir havadan istifade etmek istercesine Suruçtan başlayarak arka arkaya terör eylemlerini ortaya koydu. bugünde Ak Parti İl binasına saldırarak bir tür siyasi gelecek açısından bir mühendislik oyununa kalkışmaya çalışıyorlar" diye konuştu.

"TERÖRİSTLER İLE VATANDAŞLARIMIZ ARASINDA Kİ AYRIMI..."

Davutoğlu sözlerini şöyle sürdürdü: "İnşallah önümüzde ki hafta içerinde hükümet kurma çalışmalarını bütün bu saldırılardan hiç etkilenmeksizin sürdürmeye devam edeceğiz. Türkiye demokratik hukuk devleti olmanın gereği olarak bu süreçte soğukkanlı bir şekilde yoluna devam edecektir. Biz ülkemizi terörize etmek isteyenlere ve bunun üzerinden belli bir siyasi dizayn yapmak isteyenlere karşı meşruiyet çizgisini her zaman koruyacağız. Teröristler ile vatandaşlarımız arasında ki ayrımı her zaman gözeteceğiz. Hiçbir şekilde ülkemizde yaygın bir otorite boşluğu çıkarmak isteyen guruplara izin vermeyeceğiz. Bilinsin ki ister bu hükümet kurulmuş olsun ki ümidimiz budur çalışmalarımız bu yöndedir. İsterse Türkiye bir seçime gidecek olsun hangi şartta olursa olsun sadece ve sadece milletin iradesi milletin kararı egemen olacaktır. Bu açıdan bu yapılan saldırılar bizim için tedbir alınması gereken terör eylemleri bakımından önemlidir. Ama siyasi geleceğimizi tayin etmek bakımından herhangi bir etkide bulunmayacaktır"  
Güncelleme Tarihi: 09 Ağustos 2015, 10:03
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner324

banner325

banner327