Dedaş Yezidi Köylerinde Çalişma Başlattı

Irak ve Şam İslam Devleti (IŞİD) örgütü tehdidi nedeniyle Musul’un Sincar Dağı’na oradan da Batman’ın Beşiri ilçesine bağlı köylere sığınan Yezidi vatandaşların dramı devam ederken, DEDAŞ sığınmacıların elektrik sorunlarını...

Dedaş Yezidi Köylerinde Çalişma Başlattı
Irak ve Şam İslam Devleti (IŞİD) örgütü tehdidi nedeniyle Musul’un Sincar Dağı’na oradan da Batman’ın Beşiri ilçesine bağlı köylere sığınan Yezidi vatandaşların dramı devam ederken, DEDAŞ sığınmacıların elektrik sorunlarını çözmek için harekete geçti. DEDAŞ Batman İl Müdürü Murat Dursun ve Beşiri şefi Yasir Ekinci Yezidi köylerini ziyaret ederek çalışmaları yerinde inceledi.
DEDAŞ Batman İl Müdürü Murat Dursun, Yezidilerin gelişi nedeni ile köylerde yıkılan evlerin yeniden tamir edilmesiyle birlikte oluşabilecek elektrik sıkıntısını gidermek için çalışma başlattıklarını söyledi. Beşiri ilçesinin Üçkuyular, Kışlacık, Oğuz, Onbaşı ve Kumgeçit köylerinde köy içi direk tamiri, kırık izalatörlerin değiştirilmesi, köye gelen OG hattında demir direklerin ilave edilmesi, köy içi aydınlatma, TMS yükseltilmesi gibi çalışmalarda bulunduklarını belirten Dursun, bu tür çalışmaların diğer köylerde de devam edeceğini kaydetti.
Dursun, Yezidilerin yaşadıkları köylerde yıllar önce yaşanan göç nedeniyle bir çok evin yıkıldığına işaret ederek, "Irak’ta yaşanan olaylardan ötürü Beşiri ilçemize bağlı yezidi köylerine büyük bir insan akını var. Köylerde incelemelerde bulunarak eksiklikleri tespit edip gidermeye çalışıyoruz. Köylerin OG hattını güçlendirdik. Kırık izalatörleri değiştirerek aydınlatma çalışmaları yaptık. Bu çalışmalarımız sadece yezidi vatandaşlarımızın köyleriyle sınırlı kalmayacak. İmkanlar ölçüsünde kırsal kesimde yaşayan tüm vatandaşlarımızın elektrik sorunlarını en asgari düzeye düşürmek ve tamamen gidermek için çalışıyoruz" dedi.
DEDAŞ’ın çalışmalarından ötürü mutlu olduklarını belirten Yezidiler ise Dursun ve Ekinci’ye teşekkür etti.
Irak’ta IŞİD saldırılarına maruz kalan on binlerce Yezidi’den yaklaşık bin kişi, Beşiri ilçesinde yaşayan yezidi köylerine sığınırken, göç dalgasının devam ettiği bildirildi.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner324

banner325

banner327

banner330