banner332

Demirtaş, 5 yıla kadar hapisle yargılanıyor!

Adana'da 2011 yılındaki konuşmasında "terör örgütü propagandası yaptığı" iddiasıyla HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş'ın, 5 yıla kadar hapis istemiyle yargılanıyor. Demirtaş, tutuklu bulunduğu Edirne F Tipi Cezaevi'yle kurulan SEGBİS bağlantısına rağmen duruşmaya katılmadı.

Demirtaş, 5 yıla kadar hapisle yargılanıyor!

Adana'da HDP Eş Genel Başkanı  Selahattin Demirtaş'ın,  2011 yılındaki konuşmasında "terör örgütü propagandası yaptığı" iddiasıyla 5 yıla  kadar hapis istemiyle yargılandığı davanın ilk duruşması görüldü. Adana 2. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya Demirtaş’ı savunmak için  çok sayıda avukat katıldı.
 Terör soruşturması kapsamında tutuklu bulunan Demirtaş'ın savunmasının  alınması için  Edirne F Tipi cezaevi'yle Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi'yle  (SEGBİS) bağlantı kurularak görevli infaz koruma memurundan sanığın hazır  edilmesi istendi. Görevli, gerekli tebliğin yapıldığı Demirtaş’ın, SEGBİS ile  duruşmaya katılmayacağını, gerekli açıklama ve savunmaları avukatlarının  yapacağını aktardığını söyledi. Bunun üzerine mahkeme başkanının söz verdiği Demirtaş'ın  avukatlarından Vedat Özkan, müvekkiliyle görüşüp iradesine uygun beyanda  bulunacaklarını dile getirdi.
Duruşma, iddianamenin Demirtaş’a tebliğ edilmesi ve savunmasını  yapması için 10 Ocak’a ertelendi. Avukat Özkan, adliye çıkışında yaptığı açıklamada, Demirtaş’a  iddianamenin henüz tebliğ edilmediğini, müvekkilinin bu yüzden SEGBİS'le  duruşmaya çıkmadığını söyledi. HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş hakkında , BDP Hakkari  Milletvekili olduğu 15 Ekim 2011'de Adana'da düzenlenen BDP il kongresinde  yaptığı konuşmada "terör örgütü propagandası yaptığı" gerekçesiyle  5 yıla kadar  hapis cezası istemiyle dava açılmıştı. İddianamede, Demirtaş'ın savunmasının alınması için Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığına talimat yazıldığı, çıkartılan tebligatı şüphelinin eşi  Başak Demirtaş’ın aldığı ancak Demirtaş'ın Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı  Talimat Bürosu'na gitmediği ve savunmasını yapmadığı belirtilmişti.
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner326