Demirtaş, HDP'nin Eş Başkanlığına aday

BDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş'ın yeni adresi belli oldu.

Demirtaş, HDP'nin Eş Başkanlığına aday

 Halkların Demokratik Partisi'nin (HDP) 22 Haziran'da yapılacak kongresinde BDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş ve Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) Genel Başkanı Figen Yüksekdağ'ın 'Eş Genel Başkan Adayı' olacağı belirtildi.

BUGÜN İSTİFASI BEKLENİYOR

HDP'nin yarın düzenleyeceği toplantı ile Eş Genel Başkan adaylarını kamuoyuna açıklaması beklenirken, Demirtaş'ın bugün BDP Genel başkanlığından istifa edip HDP'ye geçmesi bekleniyor.

YARIN KAMUOYUNA AÇIKLAYACAKLAR

HDP'nin Ankara'da 22 Haziran'da Ankara'da yapılacak '1'inci Olağanüstü Kongresi'nde Eş Genel Başkan adaylarının Selahattin Demirtaş ve Genel Başkanı Figen Yüksekdağ olacağı belirtildi. HDP Eş Genel Başkanları Sabahat Tuncel ve Erntuğrul Kürkçü'nün yarın düzenleyecekleri basın toplantısında Demirtaş ve Yüksekdağ'ın adını kamuoyuna açıklamaları bekleniyor. 22 Haziran pazar günü HDP Eş genel Başkan adayı olması beklenen Demirtaş'ın bugün BDP Genel Başkanlığından ve partiden istifa ederek HDP'ye katılacağı ifade edildi.

BDP'DEN İSTİFA EDİP HDP'YE KATILMIŞLARDI

Daha önce BDP çatısı altında bulunan bütün milletvekilleri BDP'den istifa edip HDP'ye katılmıştı. HDP'ye sadece Ağrı'dan Belediye Başkanı seçilen Sırrı Sakık ile BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş katılmamıştı. Daha önce ertelenen BDP kongresinin ise 11 Temmuz'da yapılacağı belirtildi. BDP'nin 11 Temmuz'daki kongresinde, isim ve logosunu değişerek, bölge partisi olarak faaliyetlerine sürdüreceği kaydedildi.

Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, MHP ve CHP'nin 'çatı aday' olarak açıkladıkları Ekmeleddin İhsanoğlu ismini değerlendirirken, "Çatı adayın ve AKP'nin adayının aşağı yukarı aynı çizgiyi temsil ettiğini düşünüyoruz.

DEMİRTAŞ'TAN ÇATI ADAY AÇIKLAMASI

Diyarbakır'dan Ankara'ya giden BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, kentten ayrılmadan önce gazetecilerin Cumhurbaşkanlığı Seçimi ve CHP ile MHP'nin üzerinde anlaştıkları 'çatı aday'la ilgili sorularını yanıtladı. Demirtaş, MHP ve CHP'nin 'çatı aday' olarak Ekmeleddin İhsanoğlu'nun adının açıklanması ile ilgili, şunları söyledi:

"Cumhurbaşkanlığı seçiminde ilk adayı ortaya çıktı. Her şeyden önce hayırlı Uğurlu olsun diyorum. Tabi ki ilk defa halk tarafından seçilecek Cumhurbaşkanlığı süreci yaşayacağız. Bizler de kendi adayımızla bu yarışın içerisinde olacağız. Görünen o ki Cumhurbaşkanlığı seçiminde iki temel çizgi yarışacak. Birincisi, bizim göstereceğimiz, destekleyeceğimiz adayın temsil edeceği demokrasi, özgürlük ve barış çizgisi. Diğeri de AKP'nin adayı ve CHP, MHP'nin çatı adayı etrafında oluşacak olan çizgi olacak. Çatı adayının ve AKP'nin adayının aşağı yukarı aynı çizgiyi temsil ettiğini düşünüyoruz. Burada tek farklı aday, Türkiye'de değişimi, özgürlüğü, emeği, barışı bu ilkeleri temsil edebilecek tek adayı görünen o ki bizim adayımız, destekleyeceğimiz aday olacak. Umut ediyorum ki, son derece demokratik bir seçim yarışı çerçevesinde halkın özgür iradesiyle ortaya çıkacak bir Cumhurbaşkanı Türkiye'ye layık bir Cumhurbaşkanı. Türkiye'nin geleceğini inşaa etmede katkı sunacak bir Cumhurbaşkanı Çankaya'ya çıkacak."

"KENDİ ADAYIMIZIN BAŞARISI İÇİN ÇALIŞACAĞIZ"

BDP lideri Demirtaş, dışarıdan bir adayın gösterilmesi ile ilgili olarak ise "Yani bizim bunları değerlendirmemiz doğru olmaz. Bizim adayımız değil. Ne AKP'nin adayı ne CHP, MHP'nin adayı, bizim adayımız değil. Biz kendi adayımızın başarısı için çalışacağız" diye konuştu.

HDP'nin destekleyeceği Cumhurbaşkanı adayının kim olduğu ve kendisinin adının geçtiği ile ilgili soru üzerine ise BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, "Evet, yani isimler konusundaki tartışmamız sürüyor. Zannedersem birkaç gün içerisinde bizler de adayımızı kamuoyu ile paylaşacağız ve seçim kampanyası çalışmalarını yürütmeye başlayacağız" diye konuştu.
Güncelleme Tarihi: 17 Haziran 2014, 14:03
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner324

banner325

banner327