Demirtaş, Olayları Değerlendiriyor (3)

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, IŞİD’in Kobani’ye saldırması bahanesiyle ülkenin dört bir yanında başlayan olayları değerlendirirken, şiddetin karşılıklı durması gerektiğini söyledi.HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş,...

Demirtaş, Olayları Değerlendiriyor (3)
HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, IŞİD’in Kobani’ye saldırması bahanesiyle ülkenin dört bir yanında başlayan olayları değerlendirirken, şiddetin karşılıklı durması gerektiğini söyledi.
HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, DTK salonunda yaptığı açıklamada, isim vermeden Hüda-Par ile DBP’liler arasındaki çatışmaya da değindi. Demirtaş, başka parti mensuplarıyla ciddi sorun ve çatışmalar yaşandığına dikkat çekerek, bütün partileri sağduyulu davranmaya davet etti. Demirtaş, ayrıca konuşmasında Öcalan ile mesajlaştıklarını belirterek, Öcalan’ın verdiği mesajı da paylaştı. Demirtaş, “Şiddet karşılıklı durmalıdır. Şiddeti uygulayan bütün tarafların buna uyması ve bunu sonlandırmasını arzuluyoruz. Dün gece itibariyle bizler Öcalan ile kısa bir mesaj bağlantısı kurduk. Kendisinin de diyalog ve müzakereyi hızlandırmayı önerdiğini söylemek istiyoruz. Başka parti mensuplarıyla ciddi sorunlar, çatışmalar yaşandı. Bütün partileri sorumluluğa davet edip, diyalog ile sorunların çözümünü istiyoruz” dedi.
Demirtaş, konuşmasında uluslararası topluma da seslenerek Kobani’ye destek olmalarını istedi. Demirtaş, “Uluslararası topluma bir kez daha seslenmek istiyoruz. Kobani’de katliam olursa bunda sizler sorumlusunuz. O halde ne Kobani’de Kürtleri, ne Telaferi Türkleri asla bu katliamlar karşısında yalnız bırakamazsınız. Hükümet de bu çağrılarımızın bu saatten sonra diyalogla sorunların çözümü için karşılıklı adım atmasıdır. Bu öfke patlamasının nedenlerini anlayarak doğru yaklaşım geliştirmeliyiz. Birbirini suçlayarak oluşan duygu kırılmasında bir yere varamayız. Kardeşliğimizin eşit, adil bir yaşamın temelleri ciddi şekilde sarsılıyor. Buna izin vermeyelim, gelin birbirimize anlayan, omuz veren bu dayanışmayı birlikte sürdürelim. Kobani Türkiye için tehdit değildir. Geçmişte yapılan hatayı tartışmak yerine geleceği birlikte kurmaya çalışalım. Ortak akılla bu işin içinden çıkabileceğimize yürekten inandığımı belirtmek istiyorum” şeklinde konuştu.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner321

banner325

banner326

banner327